Esident AB
556760-29651 (6)
Årsredovisning
Esident AB
Organisationsnummer:
556760-2965
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Malmö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-15.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Esident AB
556760-29652 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning, uthyrning av lägenheter/lokaler, handel med byggvaror, handel och förvaltning av värdepapper.
Företagets säte är Skåne län, Malmö kommun.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 844 584 | 699 543 | 1 485 568 | 296 279 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 224 048 | 19 821 | 152 389 | -76 057 |
| Soliditet (%) | | 90,0 | 87,7 | 81,3 | 81,7 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 897 185 | 11 804 | 1 008 989 |
| Balanseras i ny räkning | | 11 804 | -11 804 | 0 |
| Årets resultat | | | 133 198 | 133 198 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 908 989 | 133 198 | 1 142 187 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 908 989 | | | |
| Årets resultat | | 133 198 | | | |
| Medel att disponera | | 1 042 187 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 042 187 | | | |
| Summa | | 1 042 187 | | | |
| | | | | |
Esident AB
556760-29653 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 844 584 | 699 543 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 844 584 | 699 543 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -231 233 | -375 565 |
| Övriga externa kostnader | | | | -378 576 | -306 048 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | -200 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -27 000 | -12 375 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -636 809 | -694 188 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 207 775 | 5 355 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 16 722 | 14 619 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -449 | -153 |
| Summa finansiella poster | | | | 16 273 | 14 466 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 224 048 | 19 821 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -56 150 | -4 955 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -56 150 | -4 955 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 167 898 | 14 866 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -34 700 | -3 062 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 133 198 | 11 804 |
Esident AB
556760-29654 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 89 522 | 116 522 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 89 522 | 116 522 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 89 522 | 116 522 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 62 240 | 47 369 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 1 241 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 11 725 | 11 550 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 73 965 | 60 160 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 159 307 | 978 368 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 159 307 | 978 368 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 233 272 | 1 038 528 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 322 794 | 1 155 050 |
Esident AB
556760-29655 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 908 989 | 897 185 |
| Årets resultat | | | | 133 198 | 11 804 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 042 187 | 908 989 |
| Summa eget kapital | | | | 1 142 187 | 1 008 989 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 61 105 | 4 955 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 61 105 | 4 955 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Förskott från kunder | | | | 7 831 | 7 831 |
| Leverantörsskulder | | | | 33 095 | 30 447 |
| Skatteskulder | | | | 19 570 | 12 730 |
| Övriga skulder | | | | 53 991 | 90 098 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 5 015 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 119 502 | 141 106 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 322 794 | 1 155 050 |
| | | | | |
Esident AB
556760-29656 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 705 164 | 607 664 |
| Inköp | | | | 0 | 97 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 705 164 | 705 164 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -588 642 | -576 267 |
| Årets avskrivningar | | | | -27 000 | -12 375 |
| Utgående avskrivningar | | | | -615 642 | -588 642 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 89 522 | 116 522 |