Genomsyn

Start › Norrbottens län › Gammelstad

Hippiekollektivet AB

556759-5243AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
192 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
35 tkr
Årets resultat 2025
26 tkr
Eget kapital 2025
448 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 192 tkr192 tkr20242024: 241 tkr241 tkr20232023: 351 tkr351 tkr20222022: 386 tkr386 tkr20212021: 319 tkr319 tkr20202020: 258 tkr258 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 192279351386
Nettoomsättning 192241351386
Övriga rörelseintäkter 039––
Rörelsekostnader 158229265237
Råvaror och förnödenheter 83––
Övriga externa kostnader 117172175159
Personalkostnader 27458365
Av- och nedskrivningar 79813
Rörelseresultat 345086148
Finansiella poster 1700
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1700
Räntekostnader och liknande resultatposter 00––
Resultat efter finansiella poster 355786149
Resultat före skatt 355786149
Skatt på årets resultat 913191
Årets resultat 264468148

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 519530662542
Anläggningstillgångar 92211119
Materiella anläggningstillgångar 92211119
Inventarier, verktyg och installationer 14211119
Förbättringsutgifter på annans fastighet 78–––
Omsättningstillgångar 427510651523
Kortfristiga fordringar 186294263
Kundfordringar 82286232
Övriga fordringar 94731
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –010
Kassa och bank 409504357260
EGET KAPITAL OCH SKULDER 519530662542
Eget kapital 448421377310
Bundet eget kapital 25252525
Aktiekapital 25252525
Fritt eget kapital 423396352285
Balanserat resultat 396352285137
Årets resultat 264468148
Kortfristiga skulder 71109284232
Leverantörsskulder 06––
Skatteskulder 1417––
Övriga skulder 4555130130
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1231155102

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har ökat under året till följd av ökade uppdrag.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat med anledning av att verksamheten är i en omställningsfas. Uppdragsfotograferingen fasas ut och egna projekt och den kommande butiken prioriteras.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 790–
Årets inköp 790–
Ackumulerade avskrivningar 100
Årets avskrivningar 1––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 251251232232232
Årets inköp –18–––
Ackumulerade avskrivningar 236230221213200
Årets avskrivningar 69813–

Om bolaget

Adress
KYRKTORGET 3, 954 33 GAMMELSTAD
Registrerat
2008-06-10
Bransch
Fotoverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konstnärlig, fotografisk, journalistisk, utbildnings-, utställnings-, förlags- och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom såsom fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

399-3789
Hippiekollektivet AB
kontrollerat 2026-10-07

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-18
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget har under året bedrivit fotografisk och synnerligen konstnärlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Luleå.

Väsentliga händelser

Efter två års planering och arbete öppnade vi i december vår butik Gammelapoteket i Kyrkbyn. Vi har åkt på studieresor, gjort studiebesök, sökt bygglov, byggt och inrett, ordnat med ett betalsystem via Pay Pal. I maj hade vi en smygöppning under Konstrundan innan all inredning var på plats. Under invigningshelgen i december bjöd vi in andra företagare i Kyrkbyn till ett invigningssamkväm. I lokalen där vi bedriver vår verksamhet kommer det att sälja konst, konsthantverk, fotografier, souvenirer, böcker mm. Allt av egen produktion. Anders blev under året uttagen att delta i utställningen framtidslandet på Havremagasinet i Boden. Anders deltog i Bok och bild i Luleå och på Kiruna bokfestival i november. Anders var gästlärare i foto på Sunderby konstskola under sex veckor Cecilias små Kyrkstugor i keramik blev antagna till en Slöjd och formsalong på Shopping i Luleå i regi av Norrbottens Slöjd och Formcenter.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
20239 kB Öppna