AAlogic AB
556757-05841 (7)
Årsredovisning
AAlogic AB
Organisationsnummer:
556757-0584
Räkenskapsår:
2021-07-01 -
2022-06-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-07-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
AAlogic AB
556757-05842 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget ska bedriva datakonsultverksamhet, äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Kläddesign, import av kläder. Säte Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-07-01 -2022-06-30 | 2020-07-01 -2021-06-30 | 2019-07-01 -2020-06-30 | 2018-07-01 -2019-06-30 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 1 587 | 2 094 | 2 033 | 1 741 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 666 | 1 148 | 1 131 | 737 |
| Soliditet (%) | | 89,5 | 89,4 | 89,3 | 90 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 1 904 566 | 674 771 | 2 679 337 |
| Utdelning | | -283 000 | | -283 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 674 771 | -674 771 | 0 |
| Årets resultat | | | 390 710 | 390 710 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 2 296 337 | 390 710 | 2 787 047 |
AAlogic AB
556757-05843 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 296 337 | | | |
| Årets resultat | | 390 710 | | | |
| Summa | | 2 687 047 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 254 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 433 047 | | | |
| Summa | | 2 687 047 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
AAlogic AB
556757-05844 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-07-01 | 2020-07-01 |
| | | 1 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 586 649 | 2 094 032 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 586 649 | 2 094 032 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -107 112 | -120 818 |
| Personalkostnader | | | 2 | -813 318 | -825 530 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -920 430 | -946 348 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 666 219 | 1 147 684 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -162 | -30 |
| Summa finansiella poster | | | | -162 | -30 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 666 057 | 1 147 654 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -170 178 | -287 993 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -170 178 | -287 993 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 495 879 | 859 661 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -105 169 | -184 890 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 390 710 | 674 771 |
AAlogic AB
556757-05845 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 315 250 | 466 375 |
| Övriga fordringar | | | | 174 644 | 24 640 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 3 849 | 12 108 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 493 743 | 503 123 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 3 626 831 | 3 340 538 |
| Summa kassa och bank | | | | 3 626 831 | 3 340 538 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 4 120 574 | 3 843 661 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 120 574 | 3 843 661 |
AAlogic AB
556757-05846 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 296 337 | 1 904 566 |
| Årets resultat | | | | 390 710 | 674 771 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 687 047 | 2 579 337 |
| Summa eget kapital | | | | 2 787 047 | 2 679 337 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 1 133 171 | 962 993 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 1 133 171 | 962 993 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 1 800 | 9 561 |
| Övriga skulder | | | | 198 556 | 191 770 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 200 356 | 201 331 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 4 120 574 | 3 843 661 |
| | | | | |
AAlogic AB
556757-05847 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-07-01 - 2022-06-30 | 2020-07-01 - 2021-06-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |