Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57591 (8)
Årsredovisning
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
Organisationsnummer:
556755-5759
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Umeå
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-08.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57592 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Hammaren 1 och Hammaren 2 i Umeå.
Bolaget har sitt säte i Umeå.
På uppdrag av bolaget utförs förvaltning av bolagets fastigheter med ansvar för uthyrning, teknisk förvaltning, ekonomisk förvaltning och central administration av Balticgruppen AB (556197-8734).
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Byggnaderna på fastigheterna Hammaren 1 och Hammaren 2 är båda tomställda inför en kommande flytt av husen.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 29 | 113 | 506 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -641 | -465 | -393 | 7 |
| Soliditet (%) | | 17,2 | 12,3 | 17,2 | 16,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 1 296 950 | -465 489 | 931 461 |
| Balanseras i ny räkning | | -465 489 | 465 489 | 0 |
| Årets resultat | | | 359 034 | 359 034 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 831 461 | 359 034 | 1 290 495 |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57593 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 831 461 | | | |
| Årets resultat | | 359 034 | | | |
| Medel att disponera | | 1 190 495 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 190 495 | | | |
| Summa | | 1 190 495 | | | |
| | | | | |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57594 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 28 505 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 28 505 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -298 336 | -335 838 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -74 298 | -74 298 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -372 634 | -410 136 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -372 634 | -381 631 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 530 | 59 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -268 862 | -83 918 |
| Summa finansiella poster | | | | -268 332 | -83 859 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -640 966 | -465 490 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 000 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 000 000 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 359 034 | -465 490 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 359 034 | -465 490 |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57595 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 7 434 840 | 7 509 138 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 7 434 840 | 7 509 138 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 434 840 | 7 509 138 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 30 874 | 30 344 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 30 054 | 37 204 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 60 928 | 67 548 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 60 928 | 67 548 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 495 768 | 7 576 686 |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57596 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 831 461 | 1 296 950 |
| Årets resultat | | | | 359 034 | -465 489 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 190 495 | 831 461 |
| Summa eget kapital | | | | 1 290 495 | 931 461 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 9 511 | 43 130 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 6 190 028 | 6 592 318 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 5 734 | 9 777 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 6 205 273 | 6 645 225 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 495 768 | 7 576 686 |
| | | | | |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57597 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | | | 100 | år |
| | | | | |
| Bolagets bankkonto är en del i ett koncernkonto med moderföretaget som huvudkontoinnehavare. Saldot på bolagets konto inom koncernkontosystemet redovisas som ett koncernmellanhavande. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Balticgruppen AB, org.nr. 556197-8734.
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Balticgruppen AB med org.nr. 556197-8734.
|
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 0 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -268 862 | -83 912 |
Fastighetsbolaget Trattkantarellen AB
556755-57598 (8)
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 9 087 540 | 9 087 540 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 087 540 | 9 087 540 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 578 402 | -1 504 104 |
| Årets avskrivningar | | | | -74 298 | -74 298 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 652 700 | -1 578 402 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 434 840 | 7 509 138 |