Hensbacka Vindkraft AB
556755-47781 (7)
Årsredovisning
Hensbacka Vindkraft AB
Organisationsnummer:
556755-4778
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47782 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet de senaste året.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 25 (org.nr. 556775-6043).
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ) (org.nr. 556072-1523) som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 215 | 1 341 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 | 193 | 8 381 | -5 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 33,2 | 102,0 |
| Avyttring av vindkraftverk under 2018 har medfört att försäljning av el upphört. |
|
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 616 | 5 590 | 106 206 |
| Utdelning | | -6 200 | | -6 200 |
| Balanseras i ny räkning | | 5 590 | -5 590 | |
| Årets resultat | | | 2 052 | 2 052 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 6 | 2 052 | 102 058 |
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47783 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 | | | |
| Årets resultat | | 2 052 | | | |
| Summa | | 2 058 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 2 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 58 | | | |
| Summa | | 2 058 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47784 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 215 338 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 215 338 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -28 324 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -28 324 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | 187 014 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 2 052 | 5 590 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 052 | 5 590 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 552 | 192 604 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -187 014 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | -187 014 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 052 | 5 590 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 052 | 5 590 |
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47785 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 4 | 102 058 | 106 206 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 102 058 | 106 206 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 102 058 | 106 206 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 102 058 | 106 206 |
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47786 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 | 616 |
| Årets resultat | | | | 2 052 | 5 590 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 058 | 6 206 |
| Summa eget kapital | | | | 102 058 | 106 206 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 102 058 | 106 206 |
| | | | | |
Hensbacka Vindkraft AB
556755-47787 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 2 052 | 5 590 |
|
| | | | | |
| Not 4. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 106 206 | 330 202 |
| Lämnade lån | | | | 4 478 | 248 605 |
| Årets amorteringar | | | | -8 626 | -472 601 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 102 058 | 106 206 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 102 058 | 106 206 |
|
| | | | | |