Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47451 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
Organisationsnummer:
556755-4745
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47452 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg. Företaget är helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 25 (org.nr. 556775-6043) med säte i Göteborg. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ) (org.nr. 556072-1523) som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 215 | 1 341 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 193 | 8 279 | -7 | -8 |
| Soliditet (%) | | 100 | 41 | 103 | 100 |
| Avyttring av vindkraftverk under 2018 har medfört att försäljning av el har upphört. |
|
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 28 105 | 19 894 | 147 999 |
| Utdelning | | -47 000 | | -47 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 19 894 | -19 894 | |
| Årets resultat | | | 5 832 | 5 832 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 999 | 5 832 | 106 831 |
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47453 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 999 | | | |
| Årets resultat | | 5 832 | | | |
| Summa | | 6 831 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 6 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 31 | | | |
| Summa | | 6 831 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47454 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 215 338 | 1 341 045 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 7 634 450 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 215 338 | 8 975 495 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -28 324 | -418 733 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | 0 | -207 067 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -28 324 | -625 800 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 187 014 | 8 349 695 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 5 832 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -70 473 |
| Summa finansiella poster | | | | 5 832 | -70 473 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 192 846 | 8 279 222 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -187 014 | -8 259 328 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -187 014 | -8 259 328 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 5 832 | 19 894 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 832 | 19 894 |
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47455 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 106 831 | 360 012 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 106 831 | 360 012 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 106 831 | 360 012 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 106 831 | 360 012 |
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47456 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 999 | 28 105 |
| Årets resultat | | | | 5 832 | 19 894 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 6 831 | 47 999 |
| Summa eget kapital | | | | 106 831 | 147 999 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 0 | 212 013 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 212 013 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 106 831 | 360 012 |
| | | | | |
Wallenstam Vindkraft Hensbacka AB
556755-47457 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 5 832 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -70 473 |
|
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 360 012 | 28 106 |
| Lämnade lån | | | | 678 911 | 15 451 740 |
| Årets amorteringar | | | | -932 092 | -15 119 834 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 106 831 | 360 012 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 106 831 | 360 012 |
|
| | | | | |