Start › Stockholms län › Täby
Systemvaruhuset Projektledning i Stockholm AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 963 | 363 | 2 365 | 1 631 | 2 072 | 2 038 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 963 | 363 | 2 365 | 1 631 | 2 072 | 2 038 |
| Rörelsekostnader | 19 | 293 | 45 | 302 | 291 | 2 254 | 1 574 | 1 501 | 1 109 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 166 | 0 | 1 825 | 967 | 941 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 24 | 25 | 29 | 39 | 42 | 39 | 115 | 246 |
| Personalkostnader | 0 | 269 | 20 | 107 | 251 | 387 | 568 | 442 | 857 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 6 |
| Rörelseresultat | −19 | −293 | −45 | 661 | 72 | 111 | 57 | 572 | 929 |
| Finansiella poster | −1 | −692 | −1 | −2 | 80 | −3 | −2 | −27 | −233 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 22 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 58 | 0 | 0 | −26 | −82 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 691 | – | – | – | – | – | 0 | 150 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −985 | −46 | 659 | 153 | 108 | 55 | 544 | 696 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | 413 | 164 | −166 | 161 | 142 | 0 | −133 | −212 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 20 | 413 | 164 | −166 | 161 | 142 | 0 | −135 | −212 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 | −572 | 118 | 493 | 313 | 250 | 55 | 411 | 484 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 30 | 30 | 103 | 69 | 48 | 13 | 91 | 141 |
| Årets resultat | 0 | −602 | 88 | 390 | 244 | 202 | 41 | 320 | 344 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 101 | 1 317 | 1 808 | 1 855 | 1 734 | 2 112 | 1 942 | 1 855 | 1 810 |
| Anläggningstillgångar | 1 088 | 1 116 | 1 784 | 1 778 | 1 718 | 1 570 | 1 717 | 1 312 | 790 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 088 | 1 116 | 1 784 | 1 778 | 1 718 | 1 570 | 1 717 | 1 312 | 788 |
| Andelar i intresseföretag | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 788 | 816 | 1 484 | 1 478 | 1 418 | 1 220 | 1 217 | 812 | 275 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 50 | 200 | 200 | 213 |
| Omsättningstillgångar | 13 | 201 | 25 | 78 | 17 | 542 | 225 | 543 | 1 020 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 113 | 13 | 13 | 17 | 521 | 148 | 236 | 510 |
| Kundfordringar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 520 | 10 | 10 | 153 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | 0 | 121 | 133 | 172 |
| Övriga fordringar | 3 | 103 | 3 | 3 | 4 | 0 | 3 | 86 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 2 | 1 | 14 | 8 | 178 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 106 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 106 |
| Kassa och bank | 0 | 88 | 12 | 65 | 0 | 21 | 77 | 307 | 403 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 101 | 1 317 | 1 808 | 1 855 | 1 734 | 2 112 | 1 942 | 1 855 | 1 810 |
| Eget kapital | 121 | 121 | 723 | 829 | 628 | 565 | 363 | 610 | 453 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 21 | 21 | 623 | 729 | 528 | 465 | 263 | 510 | 353 |
| Balanserat resultat | 21 | 623 | 535 | 339 | 284 | 263 | 222 | 190 | 9 |
| Årets resultat | 0 | −602 | 88 | 390 | 244 | 202 | 41 | 320 | 344 |
| Obeskattade reserver | 115 | 135 | 548 | 712 | 546 | 707 | 849 | 849 | 716 |
| Periodiseringsfonder | 115 | 135 | 548 | 712 | 546 | 707 | 849 | 849 | 714 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 865 | 1 061 | 537 | 313 | 560 | 840 | 730 | 396 | 641 |
| Förskott från kunder | 278 | 278 | 165 | 58 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 18 | 23 | 428 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 64 | 78 | 120 | 129 | 63 | 16 | 145 | 167 |
| Övriga skulder | 568 | 700 | 275 | 98 | 389 | 330 | 681 | 183 | 456 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | 19 | 19 | 20 | 19 | 19 | 19 | 67 | 19 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 194 | 189 | 181 | – | 288 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 729 | 528 | 465 | 263 | 510 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. under 2022, april-november, har ett heltids konsultuppdrag med relativt hög timpenning genomförts och därför har omsättningen ökat markant jämfört med 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ett avtal avslutades i februari 2021 och inga nya uppdrag har avtalats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av nytt större avtal som påbörjades i oktober 2019 och har pågått under hela räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Avtalet som påbörjades i oktober 2019 avslutades den 28 februari 2021. Omsättningen har har därefter minskat till 100%. Något nytt avtal har inte påbörjats. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | 150 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 200 | 200 | 213 | 234 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 479 | 1 507 | 1 484 | 1 478 | 1 418 | 1 220 | 1 217 | 812 | 275 |
| Årets inköp | 22 | 23 | 6 | 110 | 203 | 3 | 405 | 537 | 275 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | 50 | 5 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 691 | 691 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 691 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 21 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 2 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- INGEFASTS VÄG 16, 187 76 TÄBY
- Registrerat
- 2008-02-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva tjänster inom ledarutvecklig, verksamhetsutvecklig, affärutveckling, säljträning, marknadsföring, IT-strategi, IT-organisation, IT- utveckling, systemutveckling, processutveckling, lokalutveckling, heminredning, parkanläggning, trädgårdsskötsel, VVS, byggnation, byggteknik, maskinteknik, elteknik, transporter, logistik, hälsovård samt handel med programvara, utbildningsmaterial, hemelektronik, industrielektronik, datorer, kringutrustning till datorer, möbler, byggvaror, trävaror, timmer, trävårdsprodukter, sportartiklar, textilvaror, jordbruksprodukter, kreatur, hästar, metaller, livsmedel, hälsokost, naturmedicin, hushållsprodukter, produkter för personlig vård, hudvårdsprodukter, rengörningsmedel, köksutrustning, VVS- utrustning, fordon, jordbruksmaskiner, byggmaskiner, entreprenadmaskiner, mynt, frimärken, patent, aktiebolag, rörelser, värdepapper, fastigheter och därtill förenliga tjänster.
Bankgironummer
- 247-0433
- Systemvaruhuset PL AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets huvudsakliga verksamhet är att bedriva tjänster inom ledarutveckling samt verksamhetsutveckling. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.