1(7)
| Årsredovisning |
Gepeo AB |
556751-6561 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-06-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg.
Företaget har sitt säte i Solna
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2401-2412 |
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
| Nettoomsättning
|
461
|
490
|
1 178
|
1 174
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-15
|
-63
|
144
|
-17
|
| Soliditet %
|
36
|
39
|
43
|
30
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
288 661
|
13 125
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
13 125
|
-13 125
|
| - Årets resultat |
|
|
-15 160
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
301 786
|
-15 160
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
301 786
|
| Årets resultat |
-15 160
|
| Summa |
286 626
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
286 626
|
| Summa |
286 626
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
Procent |
År |
|
Byggnader och mark
|
3%
|
33,3
|
|
|
|
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20%
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Byggnader och mark
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 156 752
|
1 156 752
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 156 752
|
1 156 752
|
|
| Ingående avskrivningar |
-450 600
|
-415 898
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-34 702
|
-34 702
|
| Utgående avskrivningar |
-485 302
|
-450 600
|
|
| Redovisat värde |
671 450
|
706 152
|
|
Not4Inventarier, verktyg och installationer
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
808 768
|
668 768
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
- |
140 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
808 768
|
808 768
|
|
| Ingående avskrivningar |
-570 677
|
-530 523
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-40 174
|
-40 154
|
| Utgående avskrivningar |
-610 851
|
-570 677
|
|
| Redovisat värde |
197 917
|
238 091
|