1(7)
| Årsredovisning |
Gepeo AB |
556751-6561 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2024-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg.
Företaget har sitt säte i Solna
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
| Nettoomsättning
|
490
|
1 178
|
1 174
|
462
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-63
|
144
|
-17
|
-17
|
| Soliditet %
|
39
|
43
|
30
|
21
|
Efterfrågan var inte ika stor förra året.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
274 879
|
13 782
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
13 782
|
-13 782
|
| - Årets resultat |
|
|
13 125
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
288 661
|
13 125
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
288 661
|
| Årets resultat |
13 125
|
| Summa |
301 786
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
301 786
|
| Summa |
301 786
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
Procent |
År |
|
Byggnader och mark
|
3%
|
33,3
|
|
|
|
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20%
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Byggnader och mark
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 156 752
|
1 219 487
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar/utrangeringar |
- |
-62 735
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 156 752
|
1 156 752
|
|
| Ingående avskrivningar |
-415 898
|
-407 544
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Försäljningar/utrangeringar |
- |
27 289
|
| Årets avskrivningar |
-34 702
|
-35 643
|
| Utgående avskrivningar |
-450 600
|
-415 898
|
|
| Redovisat värde |
706 152
|
740 854
|
|
Not4Inventarier, verktyg och installationer
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
668 768
|
520 768
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
140 000
|
148 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
808 768
|
668 768
|
|
| Ingående avskrivningar |
-530 523
|
-472 154
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-40 154
|
-58 369
|
| Utgående avskrivningar |
-570 677
|
-530 523
|
|
| Redovisat värde |
238 091
|
138 245
|