1(7)
| Årsredovisning |
Gepeo AB |
556751-6561 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg.
Företaget har sitt säte i Solna
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
| Nettoomsättning
|
1 178
|
1 174
|
462
|
453
|
| Resultat efter finansiella poster
|
144
|
-17
|
-17
|
10
|
| Soliditet %
|
43
|
30
|
21
|
28
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
291 565
|
-16 686
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
-16 686
|
16 686
|
| - Årets resultat |
|
|
13 782
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
274 879
|
13 782
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
274 879
|
| Årets resultat |
13 782
|
| Summa |
288 661
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
288 661
|
| Summa |
288 661
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
Procent |
År |
|
Byggnader och mark
|
3%
|
33,3
|
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20%
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
0
|
0
|
|
Not3Byggnader och mark
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 219 487
|
1 585 825
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar/utrangeringar |
-62 735
|
-366 338
|
| Utgående anskaffningsvärden |
1 156 752
|
1 219 487
|
|
| Ingående avskrivningar |
-407 544
|
-370 959
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar |
27 289
|
- |
| Årets avskrivningar |
-35 643
|
-36 585
|
| Utgående avskrivningar |
-415 898
|
-407 544
|
|
| Redovisat värde |
740 854
|
811 943
|
|
Not4Inventarier, verktyg och installationer
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
520 768
|
460 000
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
148 000
|
60 768
|
| Utgående anskaffningsvärden |
668 768
|
520 768
|
|
| Ingående avskrivningar |
-472 154
|
-460 000
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-58 369
|
-12 154
|
| Utgående avskrivningar |
-530 523
|
-472 154
|
|
| Redovisat värde |
138 245
|
48 614
|