1(7)
| Årsredovisning |
Gepeo AB |
556751-6561 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2022-08-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg.
Företaget har sitt säte i Solna
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
1701-1712 |
| Nettoomsättning
|
1 174
|
462
|
453
|
453
|
455
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-17
|
-17
|
10
|
-56
|
173
|
| Soliditet %
|
30
|
21
|
28
|
34
|
35
|
Stor efterfrågan på jobb har varit anledningen till avvikelse i omsättningen.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
308 914
|
-17 348
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
-17 348
|
17 348
|
| - Årets resultat |
|
|
-16 686
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
291 565
|
-16 686
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
291 565
|
| Årets resultat |
-16 686
|
| Summa |
274 879
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
274 879
|
| Summa |
274 879
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.
|
Procent |
År |
|
Byggnader och mark
|
3%
|
33,3
|
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20%
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
0
|
0
|
|
Not3Byggnader och mark
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 585 825
|
1 585 825
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar/utrangeringar |
-366 338
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
1 219 487
|
1 585 825
|
|
| Ingående avskrivningar |
-370 959
|
-309 668
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-36 585
|
-61 291
|
| Utgående avskrivningar |
-407 544
|
-370 959
|
|
| Redovisat värde |
811 943
|
1 214 866
|
|
Not4Inventarier, verktyg och installationer
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
460 000
|
460 000
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
60 768
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
520 768
|
460 000
|
|
| Ingående avskrivningar |
-460 000
|
-432 308
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-12 154
|
-27 692
|
| Utgående avskrivningar |
-472 154
|
-460 000
|
|
| Redovisat värde |
48 614
|
0
|