Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Atacama AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 193 | 516 | 2 265 | 232 | 901 | 6 639 | 747 | 1 280 |
| Nettoomsättning | 0 | 386 | 981 | 12 | 685 | 5 180 | 535 | 1 071 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | 1 244 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 193 | 130 | 1 284 | 220 | 216 | 215 | 212 | 210 |
| Rörelsekostnader | 83 | 338 | 2 187 | 768 | 914 | 4 564 | 1 304 | 2 056 |
| Handelsvaror | 0 | 292 | 1 660 | −26 | 289 | 3 658 | 626 | 1 381 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 75 | 246 | 285 | 148 | 151 | 170 | 178 |
| Personalkostnader | 7 | −29 | 281 | 401 | 370 | 642 | 394 | 382 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 107 | 107 | 113 | 115 | 115 |
| Rörelseresultat | 111 | 177 | 78 | −536 | −13 | 2 075 | −557 | −775 |
| Finansiella poster | 6 226 | 13 400 | −653 | 1 523 | 608 | 2 804 | 176 | 114 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 4 248 | 8 472 | −259 | 1 567 | 383 | 12 | 34 | −23 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 036 | 5 182 | 386 | 373 | 323 | 2 883 | 143 | 143 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −689 | 508 | 405 | 84 | 92 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 59 | 944 | 271 | 12 | 14 | 0 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 336 | 13 577 | −575 | 987 | 595 | 4 879 | −382 | −661 |
| Bokslutsdispositioner | 273 | −3 158 | 376 | 781 | 0 | −403 | 1 138 | 751 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 273 | −3 158 | 376 | 781 | 0 | −410 | 1 138 | 751 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 609 | 10 419 | −198 | 1 768 | 595 | 4 476 | 756 | 90 |
| Skatt på årets resultat | 1 338 | 2 016 | 140 | 197 | 145 | 926 | 176 | 28 |
| Övriga skatter | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 5 271 | 8 401 | −338 | 1 571 | 449 | 3 550 | 580 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 48 697 | 57 239 | 57 216 | 31 617 | 31 595 | 33 091 | 26 575 | 27 049 |
| Anläggningstillgångar | 17 105 | 11 013 | 9 900 | 13 662 | 16 038 | 14 125 | 11 959 | 11 951 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 4 325 | 4 432 | 4 538 | 4 651 | 4 766 |
| Byggnader och mark | – | – | 0 | 4 323 | 4 430 | 4 536 | 4 643 | 4 749 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 15 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 104 | 11 011 | 9 898 | 9 337 | 11 606 | 9 587 | 7 308 | 7 185 |
| Andelar i intresseföretag | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 38 | 29 | 20 | 14 | 1 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 9 340 | 8 115 | 7 462 | 6 906 | 8 284 | 7 766 | 5 499 | 5 376 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 713 | 2 854 | 2 404 | 2 404 | 3 309 | 1 809 | 1 809 | 1 809 |
| Omsättningstillgångar | 31 591 | 46 226 | 47 316 | 17 955 | 15 557 | 18 966 | 14 616 | 15 098 |
| Varulager m.m. | 809 | 809 | 2 613 | 4 273 | 4 247 | 3 615 | 2 286 | 2 818 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 809 | 809 | 2 613 | 4 273 | 4 247 | 3 615 | 2 286 | 2 818 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 86 | 48 | 15 | 54 | 125 | 57 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 125 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 86 | 48 | 15 | 54 | 0 | 56 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 7 608 | 20 047 | 33 034 | 5 288 | 1 901 | 1 985 | 1 929 | 147 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 7 608 | 20 047 | 33 034 | 5 288 | 1 901 | 1 985 | 1 929 | 147 |
| Kassa och bank | 23 162 | 25 285 | 11 622 | 8 379 | 9 354 | 13 241 | 10 344 | 12 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 48 697 | 57 239 | 57 216 | 31 617 | 31 595 | 33 091 | 26 575 | 27 049 |
| Eget kapital | 40 564 | 35 503 | 27 318 | 28 036 | 26 465 | 26 263 | 22 905 | 22 494 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 40 464 | 35 403 | 27 218 | 27 936 | 26 365 | 26 163 | 22 805 | 22 394 |
| Balanserat resultat | 35 193 | 27 002 | 27 556 | 26 365 | 25 916 | 22 612 | 22 225 | 22 332 |
| Årets resultat | 5 271 | 8 401 | −338 | 1 571 | 449 | 3 550 | 580 | 62 |
| Obeskattade reserver | 4 959 | 5 232 | 2 074 | 2 450 | 3 231 | 3 231 | 2 828 | 3 966 |
| Periodiseringsfonder | 4 959 | 5 232 | 2 074 | 2 450 | 3 231 | 3 231 | 2 821 | 3 959 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 3 174 | 16 505 | 27 825 | 1 130 | 1 898 | 3 598 | 842 | 588 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 0 |
| Skatteskulder | 2 956 | 1 826 | 0 | 28 | 868 | 895 | 168 | 127 |
| Övriga skulder | 202 | 13 883 | 27 515 | 1 051 | 979 | 2 622 | 620 | 410 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 796 | 309 | 51 | 51 | 81 | 47 | 51 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 210 | 216 | 380 | – | 247 | 193 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 323 | 210 | 216 | 380 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 26 365 | 26 163 | 22 805 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 13 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 713 | 2 854 | 2 404 | 2 404 | 3 309 | 1 809 | 1 809 | 1 809 | 1 809 |
| Årets inköp | 4 859 | 450 | – | 400 | 1 500 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 2 700 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 340 | 8 115 | 7 462 | 6 906 | 8 284 | 7 766 | 5 499 | 5 376 | 5 314 |
| Årets inköp | 1 225 | 709 | 686 | 622 | 518 | 2 275 | 136 | 148 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 56 | 130 | – | – | 8 | 13 | 86 | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | −2 000 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 326 | 5 326 | 5 326 | 5 326 | 5 326 | 5 326 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 326 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 003 | 897 | 790 | 684 | 577 | 470 |
| Årets avskrivningar | – | 107 | 107 | 107 | 107 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 1 003 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 33 | 25 | 17 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 7 | 8 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDPLATSGATAN 10, 426 76 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2008-01-15
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedrivakapitalförvaltning/värdepappershandel i noterade och icke noterade bolag,fastighetsinvestering/ utveckling, affärsutveckling, ekonomisk rådgivning och utföra styrelseuppdrag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 253-2000
- Atacama AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg, Västra Götaland
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm, Stockholms län registrerades år 2008 och bedriver handel med aktier, obligationer och liknande värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.