Herrängshem AB
556742-59201 (8)
Årsredovisning
Herrängshem AB
Organisationsnummer: 556742-5920
Räkenskapsår:
2020-10-01 -
2021-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-12-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Herrängshem AB
556742-59202 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Herrängshem AB äger och förvaltar fastigheterna Norrtälje Herräng 1:382,383,387. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag, Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2018-01-01 -2018-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 891 886 | 1 987 631 | 1 897 691 | 1 519 612 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 840 815 | 1 041 701 | 702 977 | 528 391 |
| Soliditet (%) | | 16,6 | 16,7 | 14,3 | 9,1 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 500 000 | 1 914 512 | 399 282 | 98 304 | 2 912 098 |
| Balanseras i ny räkning | | | 98 304 | -98 304 | 0 |
| Årets resultat | | | | 11 | 11 |
| Belopp vid årets utgång | 500 000 | 1 914 512 | 497 586 | 11 | 2 912 109 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 497 586 | | | |
| Årets resultat | | 11 | | | |
| Summa | | 497 597 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 497 597 | | | |
| Summa | | 497 597 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Herrängshem AB
556742-59203 (8)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2020-10-01 | 2019-10-01 |
| | | 1 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 891 886 | 1 987 631 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 126 164 | 30 884 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 540 | 73 500 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 018 590 | 2 092 015 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -683 253 | -653 793 |
| Övriga externa kostnader | | | | -61 736 | -30 886 |
| Personalkostnader | | | 2 | -182 831 | -130 565 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -225 001 | -215 810 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 152 821 | -1 031 054 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 865 769 | 1 060 961 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 405 000 | 405 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -429 954 | -424 260 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -24 954 | -19 260 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 840 815 | 1 041 701 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -840 601 | -1 037 238 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -840 601 | -1 037 238 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 214 | 4 463 |
| Skatt på årets resultat | | | | -203 | -3 938 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 97 779 |
| Årets resultat | | | | 11 | 98 304 |
Herrängshem AB
556742-59204 (8)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 13 499 041 | 13 421 178 |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 6 | 12 000 | 16 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 13 511 041 | 13 437 178 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 4 500 000 | 4 500 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 500 000 | 4 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 18 011 041 | 17 937 178 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 131 348 | 46 297 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 27 800 | 27 800 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 159 148 | 74 097 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 462 | 200 |
| Summa kassa och bank | | | | 462 | 200 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 159 610 | 74 297 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 18 170 651 | 18 011 475 |
Herrängshem AB
556742-59205 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 500 000 | 500 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 914 512 | 1 914 512 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 2 414 512 | 2 414 512 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 497 586 | 399 282 |
| Årets resultat | | | | 11 | 98 304 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 497 597 | 497 586 |
| Summa eget kapital | | | | 2 912 109 | 2 912 098 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 8 | 132 127 | 132 127 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 132 127 | 132 127 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 521 254 | 521 254 |
| Summa avsättningar | | | | 521 254 | 521 254 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 10 477 800 | 10 706 200 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 583 172 | 400 454 |
| Övriga skulder | | | | 2 150 000 | 1 875 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 13 210 972 | 12 981 654 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Aktuella skatteskulder | | | | -164 217 | -78 801 |
| Övriga skulder | | | | 1 215 066 | 1 176 806 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 10 | 343 340 | 366 337 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 394 189 | 1 464 342 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 11 | 18 170 651 | 18 011 475 |
| | | | | |
Herrängshem AB
556742-59206 (8)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år
Hiss 30 år
Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Närmast överordnade moderföretag som upprättar koncernredovisning i vilken företaget ingår är Annika Backlund AB (org.nr. 556783-1044) med säte i Örebro. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 405 000 | 405 000 |
| Summa | | | | 405 000 | 405 000 |
| | | | | |
Herrängshem AB
556742-59207 (8)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -429 954 | -424 260 |
| Summa | | | | -429 954 | -424 260 |
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 16 790 059 | 16 518 410 |
| Inköp | | | | 298 864 | 271 649 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 17 088 923 | 16 790 059 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -5 804 647 | -5 592 837 |
| Årets avskrivningar | | | | -221 001 | -211 810 |
| Utgående avskrivningar | | | | -6 025 648 | -5 804 647 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 2 435 766 | 2 435 766 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 2 435 766 | 2 435 766 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 499 041 | 13 421 178 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 499 041 | 0 |
| Verkligt värde | | | | 21 800 000 | 0 |
| Not 6. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 20 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -4 000 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -4 000 | -4 000 |
| Utgående avskrivningar | | | | -8 000 | -4 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 000 | 16 000 |
| | | | | |
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 500 000 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 4 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 500 000 | 4 500 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 500 000 | 4 500 000 |
| | | | | |
Herrängshem AB
556742-59208 (8)
| Not 8. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| 2017-18 | | | | 132 127 | 132 127 |
| Summa | | | | 132 127 | 132 127 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 564 200 | 9 792 600 |
| | | | | |
| Not 11. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 15 750 000 | 15 750 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 15 750 000 | 15 750 000 |
| | | | | |