1(6)
| Årsredovisning |
Lonk AB |
556742-4832 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2024-04-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva arrangemang av events för företag och privatpersoner, försäljning av kött och fisk, VVS-arbeten
samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Solna.
FLERÅRSÖVERSIKT
|
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
| Nettoomsättning
|
580 500
|
162 212
|
226 298
|
|
| Resultat efter finansiella poster
|
420 641
|
119 908
|
-4 951
|
-36 151
|
| Soliditet %
|
81
|
44
|
23
|
37
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
-35 374
|
119 908
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
119 908
|
-119 908
|
| - Årets resultat |
|
|
420 641
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
84 534
|
420 641
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
84 534
|
| Årets resultat |
420 641
|
| Summa |
505 175
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
505 175
|
| Summa |
505 175
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Not2Maskiner och andra tekniska anläggningar
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Inköp |
75 514
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
75 514
|
-
|
|
| Årets avskrivningar |
15 103
|
-
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2023-12-31
|
2022-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
11 112
|
11 112
|
| Inköp |
55 000
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
66 112
|
11 112
|
|
| Årets avskrivningar |
11 000
|
-
|