Start › Kronobergs län › Markaryd
Verksamhetsutvecklarna i Markaryd AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 246 | 1 238 | 1 242 | 1 114 | 1 459 | 1 173 | 1 232 | 1 190 | 1 164 |
| Nettoomsättning | 1 246 | 1 238 | 1 232 | 1 110 | 1 273 | 1 015 | 1 217 | 1 184 | 1 124 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 10 | 4 | 186 | 157 | 15 | 6 | 40 |
| Rörelsekostnader | 1 113 | 1 041 | 1 029 | 921 | 1 004 | 914 | 909 | 876 | 859 |
| Råvaror och förnödenheter | 24 | 38 | 16 | 13 | 26 | 42 | 22 | 25 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 261 | 242 | 233 | 197 | 298 | 271 | 290 | 283 | 284 |
| Personalkostnader | 828 | 761 | 780 | 711 | 678 | 595 | 593 | 564 | 554 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | 133 | 197 | 213 | 193 | 456 | 259 | 324 | 314 | 304 |
| Finansiella poster | 9 | 28 | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 28 | 38 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 142 | 225 | 251 | 193 | 456 | 259 | 324 | 315 | 304 |
| Resultat före skatt | 142 | 225 | 251 | 193 | 456 | 259 | 324 | 315 | 304 |
| Skatt på årets resultat | 29 | 46 | 52 | 40 | 95 | 56 | 70 | 70 | 67 |
| Årets resultat | 112 | 178 | 199 | 153 | 361 | 203 | 254 | 245 | 237 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 502 | 1 499 | 1 513 | 1 448 | 1 571 | 1 438 | 1 165 | 1 091 | 1 047 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 7 | 11 | 15 | 20 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | 0 | 2 | 6 | 10 | 15 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 | 10 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Andelar i intresseföretag | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 1 497 | 1 494 | 1 508 | 1 443 | 1 566 | 1 431 | 1 154 | 1 076 | 1 027 |
| Kortfristiga fordringar | 357 | 186 | 202 | 209 | 256 | 172 | 252 | 256 | 348 |
| Kundfordringar | 278 | 137 | 146 | 116 | 171 | 123 | 144 | 131 | 142 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 10 | 0 | 14 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 69 | 35 | 32 | 75 | 42 | 35 | 78 | 59 | 105 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 13 | 14 | 18 | 29 | 14 | 30 | 66 | 102 |
| Kassa och bank | 1 140 | 1 308 | 1 306 | 1 234 | 1 311 | 1 259 | 902 | 820 | 679 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 502 | 1 499 | 1 513 | 1 448 | 1 571 | 1 438 | 1 165 | 1 091 | 1 047 |
| Eget kapital | 1 191 | 1 249 | 1 250 | 1 202 | 1 299 | 1 137 | 934 | 880 | 835 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 091 | 1 149 | 1 150 | 1 102 | 1 199 | 1 037 | 834 | 780 | 735 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 979 | 970 | 952 | 949 | 837 | 834 | 580 | 535 | 498 |
| Årets resultat | 112 | 178 | 199 | 153 | 361 | 203 | 254 | 245 | 237 |
| Kortfristiga skulder | 311 | 250 | 263 | 246 | 273 | 301 | 231 | 211 | 212 |
| Leverantörsskulder | 16 | 8 | 6 | 5 | 14 | 39 | 24 | 4 | 4 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 9 | 0 | 30 | 5 | – | – | – |
| Övriga skulder | 173 | 119 | 122 | 129 | 121 | 102 | 123 | 121 | 122 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 122 | 120 | 126 | 112 | 108 | 155 | 84 | 86 | 86 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 170 | 180 | 150 | 250 | 200 | – | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | 170 | 180 | 150 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 199 | 1 037 | 834 | 780 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2024 är marknaden fortsatt mycket osäker. Företagets uppdrag beställs med kortare framförhållning än tidigare och det fortsätter sannolikt tills konjukturen vänder uppåt igen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Ett utdraget krig i Ukraina kan indirekt leda till något färre uppdrag men vi ser också nya möjligheter till uppdrag hos både befintliga och nya kunder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Prognosen för 2021 är att nettoomsättningen kommer att bli lägre än 2019 men att den kommer bil högre än 2020. Spridningen av coronaviruset påverkar fortfarande vissa uppdrag men inte i samma utsträckning som tidigare. De åtgärder som vidtagits gör att företaget hittills klarat krisen och inte ser något behov av ytterligare åtgärder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget uppskattar att de har tappat 25 % i omsättning med anledning av spridningen av corona under året efter räkenskapsåret fram till avgivande av årsredovisningen. Företaget förväntas få 30-40 % lägre omsättning på årsbasis jämfört med föregående år. På grund av Coronakrisen har företaget ansökt om stöd för korttidsarbete under maj - oktober. De åtgärder som vidtagits gör att företaget hittills klarat krisen. Företaget är dock i behov av fortsatta stödåtgärder eller att det sker en snabb vändning på marknaden för att med säkerhet kunna bedöma att krisen är över.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Goodwill
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Ackumulerade avskrivningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 20 | 15 | 11 | 7 | 3 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- KOMPASSVÄGEN 16, 285 34 MARKARYD
- Registrerat
- 2007-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhetsutveckling med inriktning mot kvalitet, miljö, arbetsmiljö, säkerhet, personalfrågor, ledar- skap, utbildning, produktionsteknik, företagshälsovård, friskvård och administration samt försäljning av hjälpmedel och utbildningsmaterial med inriktning mot kvalitet, miljö och arbetsmiljö jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 226-5700
- Verksamhetsutvecklarna i M-ryd AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-05
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Markaryds kommun registrerades år 2007 och bedriver verksamhet inom området verksamhetsutveckling. Inriktningen är främst arbetsmiljö, personalfrågor, yttre miljö, kvalitetssäkring, säkerhet och ledarskap. Företaget utför också uppdrag inom bl.a. produktionsteknik, CE-märkning, provtagning/mätningar, besiktning av lokaler, luktsanering, företagshälsovård, friskvård, myndighetskontakter och administration samt försäljning av produkter med koppling till verksamheten, t.ex. hjälpmedel, skyddsmaterial, mätinstrument, utbildningsmaterial och verktyg.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har verksamheten bedrivits i ungefär samma omfattning som föregående år. Marknadsläget är fortsatt mycket osäkert och det påverkar flera av våra kunder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.