Start › Stockholms län › Täby
Wingnut AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 432 | 1 221 | 1 981 | 1 756 | 1 693 | 685 | 484 | 860 | 241 | 540 |
| Nettoomsättning | 1 432 | 1 221 | 1 980 | 1 756 | 1 693 | 685 | 484 | 859 | 241 | 530 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 0 | – | – | 0 | 2 | 0 | 10 |
| Rörelsekostnader | 1 235 | 1 253 | 1 350 | 981 | 1 064 | 640 | 494 | 543 | 612 | 721 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 364 | 402 | 372 | 96 | 206 | 162 | 169 | 222 | 248 | 215 |
| Personalkostnader | 865 | 845 | 972 | 880 | 460 | 479 | 324 | 321 | 361 | 443 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – | – | 0 | 56 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 398 | 0 | – | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 198 | −32 | 632 | 775 | 629 | 45 | −9 | 317 | −371 | −181 |
| Finansiella poster | 79 | 67 | 0 | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 | 19 | 1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 79 | 70 | – | – | 0 | 60 | – | 0 | 19 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 3 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 35 | 632 | 775 | 629 | 104 | −10 | 317 | −352 | −180 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 7 | −160 | 0 | – | 0 | 80 | −80 | 142 | 173 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 7 | −160 | 0 | – | 0 | 80 | −80 | 142 | 173 |
| Resultat före skatt | 277 | 42 | 472 | 775 | 629 | 104 | 70 | 237 | −210 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 0 | 99 | 162 | 213 | 10 | −33 | 53 | – | – |
| Årets resultat | 232 | 42 | 372 | 614 | 416 | 94 | 103 | 184 | −210 | −8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 184 | 1 340 | 1 786 | 1 637 | 1 145 | 1 254 | 1 075 | 1 072 | 787 | 1 292 |
| Anläggningstillgångar | 369 | 636 | 641 | 647 | 125 | 536 | 742 | 711 | 206 | 617 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 11 | 16 | 22 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 201 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 5 | 11 | 16 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 201 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 364 | 625 | 625 | 625 | 125 | 536 | 742 | 711 | 206 | 416 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 31 | 31 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 505 | 711 | 711 | 206 | 206 |
| Andra långfristiga fordringar | 239 | 500 | 500 | 500 | – | – | – | – | 0 | 210 |
| Omsättningstillgångar | 815 | 704 | 1 144 | 991 | 1 020 | 718 | 333 | 361 | 581 | 675 |
| Kortfristiga fordringar | 360 | 318 | 612 | 509 | 344 | 9 | 32 | 64 | 129 | 291 |
| Kundfordringar | 152 | 146 | 253 | 248 | 207 | – | – | 0 | 14 | 210 |
| Övriga fordringar | 59 | 2 | 116 | 0 | 1 | 6 | 3 | 2 | 0 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 149 | 169 | 244 | 261 | 135 | 2 | 29 | 62 | 115 | 57 |
| Kassa och bank | 455 | 386 | 532 | 481 | 677 | 709 | 300 | 297 | 451 | 384 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 184 | 1 340 | 1 786 | 1 637 | 1 145 | 1 254 | 1 075 | 1 072 | 787 | 1 292 |
| Eget kapital | 412 | 180 | 488 | 715 | 517 | 550 | 456 | 352 | 168 | 278 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 312 | 80 | 388 | 615 | 417 | 450 | 356 | 252 | 68 | 178 |
| Balanserat resultat | 80 | 38 | 15 | 2 | 1 | 356 | 252 | 68 | 278 | 186 |
| Årets resultat | 232 | 42 | 372 | 614 | 416 | 94 | 103 | 184 | −210 | −8 |
| Obeskattade reserver | 153 | 153 | 160 | 0 | – | – | 0 | 80 | 0 | 142 |
| Periodiseringsfonder | 153 | 153 | 160 | 0 | – | – | 0 | 80 | 0 | 142 |
| Kortfristiga skulder | 620 | 1 007 | 1 138 | 922 | 629 | 704 | 620 | 640 | 618 | 872 |
| Leverantörsskulder | 11 | 13 | 1 | 8 | 7 | 0 | 0 | 4 | 14 | 6 |
| Skatteskulder | – | 0 | 144 | 341 | 197 | 4 | 20 | 53 | – | – |
| Övriga skulder | 602 | 987 | 984 | 563 | 418 | 630 | 529 | 578 | 600 | 859 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 9 | 9 | 7 | 8 | 8 | 4 | 4 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 310 | – | 350 | – | 415 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 417 | 450 | 356 | 252 | 68 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | – | 100 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 100 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 38% då verksamheten bedrivits på en något lägre nivå under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 147% i jämförelse med fg räkenskapsår då bolaget under 2021 satsat till fullo på att leverera kvalificerade konsulttjänster till kunder inom en bransch som inte påverkats negativt av corona och därmed kunnat uppnå full beläggning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat under året med 42% i jämförelse med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i jämförelse med föregående räkenskapsår då satsningen 2018 hos bolagets kunder nu är avslutad för den här gången och intäkterna därmed ligger på en mer normal nivå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har Coronapandemin brutit ut i världen och satt hårt åt en stor del av näringslivet. Wingnut är indirekt drabbat genom att största uppdragsgivaren nu börjat känna av effekterna bland sitt kundunderlag, där nyinvesteringar i teknik just nu inte ligger i fokus i dessa osäkra tider. Styrelsen bedömer dock att verksamheten kan fortlöpa under överskådlig tid men kommer också att vidta nödvändiga åtgärder för att minimera riskerna för bolaget på kort och lång sikt vid ett eventuellt intäktsbortfall.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat under räkenskapsåret i samband med en satsning hos bolagets största kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med 55% från föregående år då fokus ytterligare har lagts på intern utveckling av projekt som i dagsläget inte bidrar till omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 31 | 31 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 31 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 239 | 500 | 500 | 500 | 0 | 210 | 180 |
| Årets inköp | 150 | – | – | 500 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 411 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 505 | 711 | 711 | 206 | 206 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 94 | – | – | 505 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 505 | 206 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | 31 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 | 68 | 68 | 348 | 348 |
| Årets inköp | – | – | – | 27 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 280 | – | – |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | −56 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKARPÄNGSVÄGEN 47, 187 41 TÄBY
- Registrerat
- 2007-09-10
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att förse företag och organisationer med kvalificerade konsulttjänster inom området informationsteknologi och utveckla applikationer, ramverk och produkter inom området informationsteknologi för databranchen. Bolaget skall också bedriva konsulttjänster inom musikbranschen och förse musikutövare med instrument och liknande produkter av hög kvalitet. Tillhandahålla kvalificerade konsulttjänster inom självskyddsbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 207-7345
- WNGNUT AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att förse företag och organisationer med kvalificerade konsulttjänster inom området informationsteknologi och utveckla applikationer, ramverk och produkter inom området informationsteknologi för databranchen. Bolaget skall även bedriva konsulttjänster inom musikbranschen och förse musikutövare med instrument och liknande produkter av hög kvalitet. Tillhandahålla kvalificerade konsulttjänster inom självskyddsbranschen och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.