Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61571 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
Organisationsnummer:
556736-6157
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61572 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Stentjärnåsen Vindkraft AB, org.nr 556731-8968.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastighets AB 25, org.nr 556775-6043.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 0 | 0 | 1 | 107 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 97 | 1 995 | 102 092 |
| Utdelning | | -2 000 | | -2 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 995 | -1 995 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 788 | 1 788 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 91 | 1 788 | 101 879 |
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61573 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 91 | | | |
| Årets resultat | | 1 788 | | | |
| Summa | | 1 879 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 79 | | | |
| Summa | | 1 879 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61574 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 800 | 2 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -11 | -5 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 789 | 1 995 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 289 | 495 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 499 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 499 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 788 | 1 995 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 788 | 1 995 |
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61575 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 100 000 | 100 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 879 | 2 092 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 101 879 | 102 092 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 101 879 | 102 092 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 101 879 | 102 092 |
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61576 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 91 | 97 |
| Årets resultat | | | | 1 788 | 1 995 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 879 | 2 092 |
| Summa eget kapital | | | | 101 879 | 102 092 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 101 879 | 102 092 |
| | | | | |
Wallenstam Vindkraft Stentjärnåsen AB
556736-61577 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -11 | -5 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 40 817 500 | 40 817 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 40 817 500 | 40 817 500 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -40 717 500 | -40 717 500 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -40 717 500 | -40 717 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 100 000 | 100 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 092 | 3 797 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 540 | 3 631 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 753 | -5 336 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 879 | 2 092 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 879 | 2 092 |