Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-06-03.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (6)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom teknisk plattform inom data samt försäljning av hård- och mjukvara.
Företaget har sitt säte i Stockholms län, Täby kommun.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1901-1912
1801-1812
1701-1712
1601-1612
1501-1512
Nettoomsättning
1 413
1 647
1 324
1 775
1 607
Resultat efter finansiella poster
578
-111
-176
84
2
Soliditet %
63
44
41
41
46
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
100 000
174 787
-110 655
164 132
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
-110 655
110 655
0
- Årets resultat
578 242
578 242
- Belopp vid årets utgång
100 000
64 131
578 242
742 373
Villkorade aktieägartillskott uppgår till totalt 201 000 kr (201 000 kr).
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
64 131
Årets resultat
578 242
Summa
642 373
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Not2Medelantalet anställda
2019-12-31
2018-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2019-12-31
2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden
394 403
394 403
Utgående anskaffningsvärden
394 403
394 403
Ingående avskrivningar
-389 319
-354 985
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-5 084
-34 334
Utgående avskrivningar
-394 403
-389 319
Redovisat värde
0
5 084
Not4Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
2019-12-31
2018-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
50 000
-
Försäljningar
-25 000
-
Utgående anskaffningsvärden
25 000
-
Redovisat värde
25 000
-
Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Utbrottet av COVID19-pandemin som drabbade samhället efter räkenskapets utgång har ännu inte nämnvärt påverkat
företagets omsättning.
Inget väsentligt intäktsfall har skett vid tidpunkten för påskrift av årsredovisningen.