Start › Stockholms län › Stockholm
Sandhera AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 13 | 12 | 821 | 5 | 4 | 4 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 12 | 6 | 5 | 4 | 4 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 815 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −12 | −821 | −5 | −4 | −4 | −9 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 814 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −800 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −12 | −7 | −5 | −4 | −4 | −9 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −75 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 0 | 75 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −13 | −12 | −7 | −80 | −4 | −4 | −9 |
| Årets resultat | −13 | −12 | −7 | −80 | −4 | −4 | −9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 072 | 1 085 | 1 114 | 1 063 | 1 143 | 1 147 | 1 151 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 1 072 | 1 085 | 1 114 | 963 | 1 043 | 1 047 | 1 051 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 12 | 941 | 1 016 | 1 019 | 1 022 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 941 | 1 016 | 1 019 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 12 | – | – | 0 | 1 022 |
| Kassa och bank | 1 072 | 1 085 | 1 103 | 22 | 26 | 27 | 29 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 072 | 1 085 | 1 114 | 1 063 | 1 143 | 1 147 | 1 151 |
| Eget kapital | 540 | 553 | 565 | 565 | 645 | 649 | 653 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 440 | 453 | 465 | 465 | 545 | 549 | 553 |
| Balanserat resultat | 453 | 465 | 472 | 545 | 549 | 553 | 563 |
| Årets resultat | −13 | −12 | −7 | −80 | −4 | −4 | −9 |
| Kortfristiga skulder | 532 | 532 | 549 | 498 | 497 | 497 | 497 |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 524 | 524 | 527 | 486 | 485 | 485 | 485 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 545 | 549 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företagsbeteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan påverksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företagsbeteende är det (mycket) svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan påverksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- SNOILSKYVÄGEN 34 2TR LGH 1203, 112 54 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-07-03
- Bransch
- Partihandel med textilier
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva agent- och konsultverksamhet inom hemtextil samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5586-9994
- SANDHERA AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölndal
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar lös egendom. Företaget har sitt säte i Mölndal .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.