Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Trollhättan

URAB Service Ulf Rudebo AB

556732-7795AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
615 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
228 tkr
Årets resultat 2025
169 tkr
Eget kapital 2025
286 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 615 tkr615 tkr20242024: 831 tkr831 tkr20232023: 571 tkr571 tkr20222022: 703 tkr703 tkr20212021: 722 tkr722 tkr20202020: 634 tkr634 tkr20192019: 507 tkr507 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 615831571705722635
Nettoomsättning 615831571703722634
Övriga rörelseintäkter ––0301
Rörelsekostnader 387565480487620490
Råvaror och förnödenheter 171241188199140109
Handelsvaror ––––169184
Övriga externa kostnader 197305268270300154
Personalkostnader 151923181142
Av- och nedskrivningar 3–––––
Rörelseresultat 22826691218102145
Finansiella poster 0500000
Resultat från andelar i koncernföretag 050––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter –00000
Resultat efter finansiella poster 22831691218102145
Bokslutsdispositioner −9−4620−593−38
Förändring av periodiseringsfonder −9−4620−593−38
Resultat före skatt 219270111159105107
Skatt på årets resultat 505128372525
Årets resultat 169220841228082

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 935913727783714746
Anläggningstillgångar 452440440440440440
Materiella anläggningstillgångar 1300000
Inventarier, verktyg och installationer 1300000
Finansiella anläggningstillgångar 440440440440440440
Andelar i intresseföretag 440440440440440440
Omsättningstillgångar 482473287343274306
Kortfristiga fordringar 245248114151104
Kundfordringar 194717654181
Övriga fordringar 5622112323
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –0938870
Kassa och bank 458421238229123202
EGET KAPITAL OCH SKULDER 935913727783714746
Eget kapital 286217247264241262
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 186117147164141162
Balanserat resultat 174764416280
Årets resultat 169220841228082
Obeskattade reserver 335326280300241244
Periodiseringsfonder 335246280300241244
Långfristiga skulder 236232132134134134
Övriga skulder 236232132134134134
Kortfristiga skulder 77138678698106
Leverantörsskulder 16305255850
Skatteskulder 66––––
Övriga skulder 418747312441
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 151515301515

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 125100100100100–
Medel att disponera –––164141–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-07-012023-06-302022-07-012022-06-302021-07-012021-06-302020-07-012020-06-30
Anskaffningsvärde 90757575757575858585
Årets inköp 160––––––––
Försäljningar och utrangeringar –––––10–0–−85
Ackumulerade avskrivningar 78757575757585858585
Årets avskrivningar 30––––––––
Återförda avskrivningar –––0–10–0–−85

Om bolaget

Adress
KUNGSGATAN 69, 461 34 TROLLHÄTTAN
Registrerat
2007-06-28
Bransch
Fastighetsrelaterad stödverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och fastighetsservice, reparation, underhåll och byggnation av fastigheter, uthyrning av maskiner, fordon och personal samt service och reparationer av maskiner, fordon och båtar samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5333-4108
URAB SERVICE ULF RUDEBO AB
kontrollerat 2026-10-07

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Västra Götaland, Trollhättan kommun.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-20
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet består i fastighetsförvaltning, fastighetsservice, uthyrning av maskiner och personal, reparationer av maskiner, fordon och båtar samt värdepappershandel.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202551 kB Öppna
202446 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna