Genomsyn

Start › Kalmar län › Färjestaden

Lactor AB

556731-4280AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
3,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
524 tkr
Årets resultat 2025
416 tkr
Eget kapital 2025
1,4 mkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 3,1 mkr3,1 mkr20242024: 2,0 mkr2,0 mkr20232023: 1,6 mkr1,6 mkr20222022: 2,1 mkr2,1 mkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 990 tkr990 tkr20192019: 1,3 mkr1,3 mkr20182018: 2,2 mkr2,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 2182 0451 6812 0981 6611 090
Nettoomsättning 3 1032 0441 6252 1471 613990
Förändring av lager av produkter i arbete ––0−5346−10
Övriga rörelseintäkter 11515642110
Rörelsekostnader 2 6851 5311 5941 7291 526914
Råvaror och förnödenheter 1 569716637928722410
Övriga externa kostnader 239180287159200137
Personalkostnader 843626655621583346
Av- och nedskrivningar 34816212121
Rörelseresultat 53351386369134177
Finansiella poster −10−2−1−3−3−6
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1330––
Räntekostnader och liknande resultatposter 1054336
Resultat efter finansiella poster 52451286366131170
Bokslutsdispositioner –––0420
Förändring av periodiseringsfonder –––0420
Resultat före skatt 52451286366173170
Skatt på årets resultat 10810518753637
Årets resultat 41640768290137134

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 2 0321 4171 3221 3651 003931
Anläggningstillgångar 1 040848571515464413
Materiella anläggningstillgångar 1271610163758
Inventarier, verktyg och installationer 1271610163758
Finansiella anläggningstillgångar 913687571499427355
Andra långfristiga värdepappersinnehav 913687571499355355
Andra långfristiga fordringar 913687571499427355
Omsättningstillgångar 992569751850539518
Kortfristiga fordringar 17095261154380211
Kundfordringar 17095158125242120
Upparbetad men ej fakturerad intäkt –––0536
Övriga fordringar –0103298584
Kassa och bank 822474490696159307
EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 0321 4171 3221 3651 003931
Eget kapital 1 3871 122815947757670
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 1 2871 022715847657570
Balanserat resultat 872615647557520436
Årets resultat 41640768290137134
Obeskattade reserver ––––042
Periodiseringsfonder ––––042
Långfristiga skulder 171204205100250
Övriga skulder 171204205100250
Kortfristiga skulder 47491302318221219
Leverantörsskulder 1292510275133112
Skatteskulder 602126232111
Övriga skulder 275351652105577
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010101220
Ställda säkerheter 500500–500500500
Företagsinteckningar 500500–500500500

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 150150100200100–
Annan föreslagen utdelning 150150100200––
Medel att disponera ––––657–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 913687571499427427533
Årets inköp 2261167272–22–
Försäljningar och utrangeringar –––––200–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 275275106106106106106
Årets inköp –169–––––
Ackumulerade avskrivningar 14811410690694726
Årets avskrivningar 34816212121–

Om bolaget

Adress
TÖRNBOTTENVÄGEN 4, 386 90 FÄRJESTADEN
Registrerat
2007-06-11
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5557-1467
LACTOR AB
kontrollerat 2026-10-07

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-30
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Mörbylånga kommun bedriver snickeri.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
202210 kB Öppna
20219 kB Öppna