Start › Västra Götalands län › Mariestad
Urbans Maskin i Lundsbrunn Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 285 | 983 | 1 503 |
| Nettoomsättning | 2 279 | 982 | 1 492 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 1 | 11 |
| Rörelsekostnader | 2 246 | 1 041 | 1 505 |
| Handelsvaror | 1 924 | 726 | 1 162 |
| Övriga externa kostnader | 225 | 218 | 247 |
| Personalkostnader | 97 | 97 | 96 |
| Rörelseresultat | 40 | −58 | −2 |
| Finansiella poster | 0 | 208 | 26 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 200 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −25 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 150 | 24 |
| Resultat före skatt | 40 | 150 | 24 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 26 | 150 | 15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 881 | 2 380 | 1 868 |
| Anläggningstillgångar | 5 912 | 449 | 892 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 912 | 449 | 892 |
| Andelar i koncernföretag | 5 483 | 50 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 173 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 429 | 399 | 369 |
| Omsättningstillgångar | 969 | 1 931 | 976 |
| Varulager m.m. | 594 | 1 342 | 430 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 594 | 1 342 | 430 |
| Kortfristiga fordringar | 259 | 105 | 475 |
| Kundfordringar | 42 | 41 | 423 |
| Fordringar hos koncernföretag | 212 | 15 | 5 |
| Övriga fordringar | 5 | 48 | 47 |
| Kassa och bank | 116 | 485 | 71 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 881 | 2 380 | 1 868 |
| Eget kapital | 591 | 565 | 615 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 491 | 465 | 515 |
| Balanserat resultat | 465 | 315 | 499 |
| Årets resultat | 26 | 150 | 15 |
| Avsättningar | 533 | 496 | 459 |
| Långfristiga skulder | 5 651 | 871 | 657 |
| Skulder till koncernföretag | 3 677 | – | – |
| Övriga skulder | 1 975 | 871 | 657 |
| Kortfristiga skulder | 106 | 449 | 138 |
| Leverantörsskulder | 78 | 94 | 51 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 327 | 0 |
| Övriga skulder | 13 | 13 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 |
| Ställda säkerheter | 2 229 | 2 199 | 2 169 |
| Företagsinteckningar | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Eventualförpliktelser | 2 610 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat på grund av att bolaget under början av verksamhetsåret haft ökad försäljning av maskiner.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget förvärvat Hammarsmedsgatan Fastighets AB, org nr. 556874-2190.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 483 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 5 433 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 429 | 399 | 369 | 339 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 300 | 300 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 300 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 25 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 173 | 323 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 150 | – |
| Omklassificeringar | 0 | −173 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 88 | 88 | 88 |
Om bolaget
- Adress
- HAMMARSMEDSGATAN 5, 542 35 MARIESTAD
- Registrerat
- 2007-05-24
- Bransch
- Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra reparationer, service, försäljning av entreprenad- och jordbruksmaskiner samt däck, uthyrning av verksamhetslokal och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 329-1408
- Urbans Maskin i Lundsbrunn AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mariestad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 2007 och bedriver handel med, och reparationer av, framförallt entreprenad- och jordbruksmaskiner. Företaget har sitt säte i Mariestad .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året förvärvat Hammarsmedsgatan Fastighets AB, org nr. 556874-2190. Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Urbans Fastigheter AB
Visa källuppgift
och reparationer av, framförallt entreprenad- och jordbruksmaskiner. Bolaget har under räkenskapsåret 2011 flyttat verksamheten till Mariestad. Bolaget förvärvade i slutet av 2010 dotterbolaget Urbans Fastigheter AB, org nr 556827-4210. Urbans Fastigheter AB förvärvade 2010-12-29 fastigheten Niten 1 i Mariestads kommun och 2013-10-01 förvärvades Niten 2 i Mariestads kommun. Företaget har sitt säte i Mariestad .