Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Asperö

Edvin Edvinsson AB

556721-1353AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
607 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−81 tkr
Årets resultat 2025
−81 tkr
Eget kapital 2025
208 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 607 tkr607 tkr20242024: 520 tkr520 tkr20232023: 317 tkr317 tkr20222022: 677 tkr677 tkr20212021: 297 tkr297 tkr20202020: 47 tkr47 tkr20192019: 220 tkr220 tkr20182018: 160 tkr160 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 62652231767729847
Nettoomsättning 60752031767729747
Övriga rörelseintäkter 191–000
Rörelsekostnader 707566426410331133
Råvaror och förnödenheter 1429388592
Övriga externa kostnader 311340221231132101
Personalkostnader 3762191068613530
Av- och nedskrivningar 666660
Rörelseresultat −81−44−109267−33−86
Finansiella poster 01000484
Resultat från andelar i intresseföretag ––––0484
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0100––
Räntekostnader och liknande resultatposter 100000
Resultat efter finansiella poster −81−44−109267−34398
Resultat före skatt −81−44−109267−34398
Årets resultat −81−44−109267−34398

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 341438451574627595
Anläggningstillgångar 161272025318
Materiella anläggningstillgångar 061117220
Inventarier, verktyg och installationer 061117220
Finansiella anläggningstillgångar 161218888
Andelar i intresseföretag 161218888
Omsättningstillgångar 180411432548597586
Kortfristiga fordringar 13316799695341
Kundfordringar 591365131163
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 43–––––
Övriga fordringar 323148333238
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––0650
Kassa och bank 47244333479543546
EGET KAPITAL OCH SKULDER 341438451574627595
Eget kapital 208289333441474508
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 108189233341374408
Balanserat resultat 1892333417440810
Årets resultat −81−44−109267−34398
Kortfristiga skulder 13314911913215387
Leverantörsskulder 101754110
Övriga skulder 1111201029113075
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 121212381212

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––341374–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Minskad nettomsättning beror på lägre efterfrågan av bolagets tjänster.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Ökad nettomsättning beror på större efterfrågan av bolagets tjänster.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Ökad omsättning beror på ökad efterfrågan av boalgets tjänster

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 2188
Årets inköp 130–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 225225225225225225225197197197
Årets inköp ––––0–28–0–
Ackumulerade avskrivningar 225220214208208203203197197197
Årets avskrivningar 666–6–6–0–

Om bolaget

Adress
HÅLVÄGEN 1, 430 80 ASPERÖ
Registrerat
2007-01-20
Bransch
Ljudinspelning och musikutgivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva musikproduktion, musikverksamhet, medieproduktion, kompositörs-, text- och arrangörsverksamhet, konstnärlig verksamhet, bedriva design och produktion av kläder, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5032-9432
FRAM FÖR EDVIN AB
kontrollerat 2026-10-06

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Göteborg
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-30
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver musikproduktion, musikverksamhet, medieproduktion, kompositörs- text- och arrangörsverksamhet och konstnärligverksamhet.Bolaget har sitt säte i Grästorp.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025156 kB Öppna
202451 kB Öppna
202346 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna