Start › Stockholms län › Lidingö
Van Film AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 450 | 106 | 1 431 | 2 601 | 1 507 | 1 658 | 1 993 | 1 759 |
| Nettoomsättning | 449 | 104 | 1 431 | 2 188 | 1 126 | 1 120 | 1 993 | 1 759 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 0 | 412 | 381 | 538 | – | – |
| Rörelsekostnader | 492 | 635 | 1 799 | 2 663 | 1 926 | 1 874 | 2 119 | 1 913 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 149 | 307 | 11 | 19 | 13 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 540 | 919 | 824 | 520 | 520 | 537 | 518 |
| Personalkostnader | 379 | 60 | 697 | 1 498 | 1 395 | 1 334 | 1 569 | 1 371 |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 34 | 34 | 31 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −43 | −529 | −368 | −63 | −419 | −216 | −126 | −154 |
| Finansiella poster | −1 | −5 | 1 | 774 | 147 | 496 | 244 | 200 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 3 | 777 | 150 | 500 | 250 | 200 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 6 | 1 | 3 | 3 | 4 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −44 | −534 | −367 | 711 | −272 | 280 | 119 | 46 |
| Resultat före skatt | −44 | −534 | −367 | 711 | −272 | 280 | 119 | 46 |
| Årets resultat | −44 | −534 | −367 | 711 | −272 | 280 | 119 | 46 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 347 | 402 | 749 | 1 482 | 504 | 700 | 639 | 534 |
| Anläggningstillgångar | 87 | 121 | 155 | 205 | 67 | 67 | 50 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 | 71 | 105 | 139 | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 37 | 71 | 105 | 139 | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 67 | 67 | 67 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 50 | 50 | 50 | 67 | 67 | 67 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 260 | 281 | 594 | 1 276 | 437 | 633 | 589 | 484 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 255 | 441 | 389 | 147 | 358 | 283 | 466 |
| Kundfordringar | – | 0 | 80 | 297 | 103 | 101 | 9 | 272 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 28 | – | 0 | 130 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 218 | 323 | 64 | 0 | 44 | 3 | 123 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 48 | 37 | 37 | 0 | 44 | 213 | 141 | 71 |
| Kassa och bank | 211 | 26 | 153 | 888 | 290 | 275 | 306 | 19 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 347 | 402 | 749 | 1 482 | 504 | 700 | 639 | 534 |
| Eget kapital | −221 | −177 | 357 | 974 | 263 | 535 | 305 | 186 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −321 | −277 | 257 | 874 | 163 | 435 | 205 | 86 |
| Balanserat resultat | −277 | 257 | 624 | 163 | 435 | 155 | 86 | 40 |
| Årets resultat | −44 | −534 | −367 | 711 | −272 | 280 | 119 | 46 |
| Kortfristiga skulder | 568 | 579 | 392 | 508 | 241 | 164 | 334 | 348 |
| Förskott från kunder | 0 | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 31 | 38 | 3 | 318 | 90 | 29 | 2 | 46 |
| Övriga skulder | 249 | 211 | 79 | 74 | 94 | 93 | 200 | 287 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 190 | 310 | 310 | 115 | 57 | 42 | 132 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 163 | 485 | 205 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har återhämtat sig något mot föregående år. .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har försökt att etablera sig på en ny geografisk marknad, vilket tagit ekonomiska resurser i anspråk. Förväntas ge en positiv effekt med ökade intäkter under nästkommande år. .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft en minskad orderingång. .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget drabbades tidigt under Covid-19 pandemin av inställda projekt och minskad orderingång, men uner året har projektet startat upp efter några års försiktighet, och efterfrågan på bolagets tjänster har ökat. .
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget drabbades tidigt under Covid-19 pandemin av inställda projekt och minskad orderingång, vilket utgör skillnaden i omsättning mot föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning(ar) Text för anmärkningar...
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Van Film AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Van Film AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Van Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget drabbades tidigt under Covid-19 pandemin av inställda projekt och minskad orderingång, vilket utgör skillnaden i omsättning mot föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning(ar) Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Van Film AB för räkenskapsåret 2020 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Van Film AB s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Van Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Van Film AB för räkenskapsåret 2019 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Van Film AB s finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Van Film AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 67 | 67 | 67 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 17 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 17 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 170 | 170 | 170 | 0 | 0 | 14 | 14 |
| Årets inköp | – | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 170 | 0 | – | 14 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 133 | 99 | 65 | 0 | 0 | 14 | 14 |
| Årets avskrivningar | 34 | 34 | 34 | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | 65 | 0 | – | 14 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄGERVÄGEN 1, 181 61 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2006-10-12
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva film- och TV-produktion, film- och stillbildsfotografering samt projektledning, produktionsservice, efterbearbetning, uthyrning av teknik och rekvisita inom samma område jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5077-0098
- VAN FILM AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver film- och TV-produktion samt film- och stillbildsfotografering. Bolagets egna kapital är förbrukat till mer än hälften, styrelsen har under 2025 vid tidpunkt för kontrollbalansräkning 2 beslutat att driva verksamheten vidare under solidariskt betalningsansvar. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.