Realty Ski AB
556709-90631 (7)
Årsredovisning
Realty Ski AB
Organisationsnummer:
556709-9063
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Realty Ski AB
556709-90632 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger 2 andelslägenheter i Brf Södra Tandådalen 1.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 142 | 157 | 132 | 136 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -33 | -7 | -50 | -89 |
| Soliditet (%) | | 21,7 | 4,5 | 7,8 | 0,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 364 294 | -321 411 | -42 859 | 100 024 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 450 000 | | 450 000 |
| Balanseras i ny räkning | | | -42 859 | 42 859 | 0 |
| Upplösning av uppskrivningsfond | | -364 294 | -185 706 | | -550 000 |
| Årets resultat | | | | 364 687 | 364 687 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 0 | -99 976 | 364 687 | 364 711 |
Realty Ski AB
556709-90633 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -99 976 | | | |
| Årets resultat | | 364 687 | | | |
| Summa | | 264 711 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 264 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 11 | | | |
| Summa | | 264 711 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Realty Ski AB
556709-90634 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 142 236 | 156 984 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 142 236 | 156 984 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -137 589 | -117 469 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -3 016 | -3 016 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -140 605 | -120 485 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 631 | 36 499 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 657 | 552 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -35 375 | -44 154 |
| Summa finansiella poster | | | | -34 718 | -43 602 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -33 087 | -7 103 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 397 774 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -35 756 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 397 774 | -35 756 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 364 687 | -42 859 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 364 687 | -42 859 |
Realty Ski AB
556709-90635 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 4 | 3 446 | 6 462 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 3 446 | 6 462 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 5 | 1 650 000 | 2 200 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 650 000 | 2 200 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 653 446 | 2 206 462 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 29 734 | 25 007 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 29 734 | 25 007 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 29 734 | 25 007 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 683 180 | 2 231 469 |
Realty Ski AB
556709-90636 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 0 | 364 294 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 464 294 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -99 976 | -321 411 |
| Årets resultat | | | | 364 687 | -42 859 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 264 711 | -364 270 |
| Summa eget kapital | | | | 364 711 | 100 024 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 317 497 | 2 130 689 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 317 497 | 2 130 689 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 972 | 756 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 972 | 756 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 683 180 | 2 231 469 |
| | | | | |
Realty Ski AB
556709-90637 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Bristande jämförbarhet vid ändrade principer |
Årsredovisningen har upprättats för första gången i enlighet med BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag,
vilket kan innebära en bristande jämförbarhet mellan räkenskapsåret och det närmast föregående räkenskapsåret.
Jämförelsetalen har inte räknats om. Årsredovisningen för det närmast föregående räkenskapsåret lämnas som bilaga.
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -35 375 | -43 194 |
| Not 4. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 165 078 | 165 078 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 165 078 | 165 078 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -158 616 | -155 600 |
| Årets avskrivningar | | | | -3 016 | -3 016 |
| Utgående avskrivningar | | | | -161 632 | -158 616 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 446 | 6 462 |
| Not 5. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 200 000 | 1 650 000 |
| Omklassificeringar | | | | -550 000 | 550 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 650 000 | 2 200 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 650 000 | 2 200 000 |