Merrant Capital AB
556708-14911 (9)
Årsredovisning
Merrant Capital AB
Organisationsnummer:
556708-1491
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
4
|
|
Resultaträkning |
5
|
|
Balansräkning |
6
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Merrant Capital AB
556708-14912 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Merrant Capital AB har bedrivit verksamhet enligt kap 2 § 4 lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden och stod under tillsyn av Finansinspektionen. Bolaget hade tillstånd att förvalta specialfonder på diskretionär basis.
Bolaget förvaltade fonderna Merrant Alpha Select USD och Merrant Alpha Select SEK.
|
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
Bolaget har under 2019 överlåtit fonderna till Coeli Asset Management AB.
Merrant Capital AB har under 2019 begärt återkallelse av sitt värdepapperstillstånd av Finansinspektionen. Återkallelsen av tillstånd blev beslutad den 8 maj 2019. Bolaget kommer att likvideras under 2020.
|
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 50% av Greybird Invest AB, org.nr 559037-8229 samt till 50% av Marlington Investment AB, org.nr 559037-8187. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 1 441 | 3 883 | 10 622 | 14 708 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -161 | 176 | 5 459 | 8 864 |
| Soliditet (%) | | 90,3 | 69,2 | 80,9 | 64,6 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar minus avdrag för direkta kostnader såsom provisionskostnader.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
|
Merrant Capital AB
556708-14913 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 | | | |
| Årets resultat | | -160 929 | | | |
| Summa | | -160 928 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | -160 928 | | | |
| Summa | | -160 928 | | | |
| | | | | |
Merrant Capital AB
556708-14914 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 1 450 000 | 464 865 | 98 951 | 2 013 816 |
| Balanseras i ny räkning | | 98 951 | -98 951 | |
| Utdelning | | -563 815 | | -563 815 |
| Årets resultat | | | -160 929 | -160 929 |
| Belopp vid årets utgång | 1 450 000 | 1 | -160 929 | 1 289 072 |
Merrant Capital AB
556708-14915 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 441 174 | 3 883 120 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 441 174 | 3 883 120 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 012 210 | -1 834 084 |
| Personalkostnader | | | 2 | -604 010 | -1 834 147 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | 0 | -1 248 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -1 559 | -17 814 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 617 779 | -3 687 293 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -176 605 | 195 827 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 24 319 | 16 995 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -8 643 | -37 150 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 15 676 | -20 155 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -160 929 | 175 672 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -160 929 | 175 672 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -76 721 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -160 929 | 98 951 |
Merrant Capital AB
556708-14916 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 3 | 160 000 | 160 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 160 000 | 160 000 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 160 000 | 160 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 1 128 000 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 136 643 | 341 212 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 350 177 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 264 643 | 691 389 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 221 | 2 059 158 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 221 | 2 059 158 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 266 864 | 2 750 547 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 426 864 | 2 910 547 |
Merrant Capital AB
556708-14917 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 4 | 1 450 000 | 1 450 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 450 000 | 1 450 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 | 464 865 |
| Årets resultat | | | | -160 929 | 98 951 |
| Summa fritt eget kapital | | | | -160 928 | 563 816 |
| Summa eget kapital | | | | 1 289 072 | 2 013 816 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 60 | 43 861 |
| Övriga skulder | | | | 111 686 | 162 511 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 26 046 | 690 359 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 137 792 | 896 731 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 426 864 | 2 910 547 |
| | | | | |
Merrant Capital AB
556708-14918 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Årsredovisningen upprättas för första gången enligt K3 då byte av redovisningsregelverk från RFR 2, FI:s rekommendation FFFS 2008:25 och lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag gjorts under året. Bytet gjordes i med anledning av att bolaget från 8 maj 2019 inte längre bedriver tillståndspliktig verksamhet. Bolaget återkallade då sina tillstånd hos Finansinspektionen och står inte längre under Finansinspektionens tillsyn. I samband med bytet av redovisningsregelverk har jämförelsetalen i resultaträkningen och balansräkningen klassificerats om till årsredovisningslagens uppställningsform. Övergången har inte haft någon effekt på ingående eget kapital.
|
|
| Intäkter |
| Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas för sålda tjänster i bolagets löpande verksamhet. Intäkter redovisas när dess belopp kan mätas på ett tillförlitligt sätt, det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att tillfalla företaget och särskilda kriterier har uppfyllts för var och en av bolagets verksamheter. Intäktsbeloppet anses inte kunna mätas på ett tillförlitligt sätt förrän alla förpliktelser har uppfyllts eller förfallit. Bolaget grundar sina bedömningar på historiska utfall och beaktar därvid typ av transaktion och speciella omständigheter i varje enskilt fall. |
|
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
Bolaget innehar konst som redovisas till anskaffningsvärde.
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Ingen avskrivning sker på bolagets konst. |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
|
| | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
|
| | | | | |
Merrant Capital AB
556708-14919 (9)
| Not 3. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 160 000 | 160 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 160 000 | 160 000 |
| | | | | |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 160 000 | 160 000 |
|
| | | | | |
| Not 4. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| Antal aktier 14 500 med kvotvärde 100 kr. |
| | | | | |