Start › Västmanlands län › Västerås
Jonas Ferlander Sjukgymnastik AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 42 | 37 | 34 | 33 | 47 | 52 | 46 |
| Nettoomsättning | 42 | 37 | 34 | 33 | 47 | 52 | 46 |
| Rörelsekostnader | 35 | 34 | 26 | 35 | 35 | 35 | 46 |
| Handelsvaror | 12 | 13 | 10 | 15 | 13 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 21 | 16 | 20 | 22 | 22 | 33 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 7 | 2 | 8 | −3 | 12 | 17 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 | 2 | 8 | −3 | 12 | 17 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Resultat före skatt | 7 | 2 | 8 | −3 | 12 | 17 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 4 | 3 |
| Årets resultat | 6 | 1 | 7 | −3 | 10 | 14 | 12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 263 | 256 | 255 | 247 | 255 | 244 | 227 |
| Anläggningstillgångar | 225 | 225 | 220 | 220 | 161 | 174 | 194 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 225 | 225 | 220 | 220 | 161 | 174 | 194 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 220 | 220 | 161 | 174 | 194 |
| Andra långfristiga fordringar | 225 | 225 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 38 | 31 | 35 | 27 | 94 | 70 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 10 | 16 | 11 | 8 | 8 | 7 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 9 | 10 | 16 | 11 | 8 | 7 | 7 |
| Kassa och bank | 29 | 22 | 20 | 16 | 86 | 62 | 26 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 263 | 256 | 255 | 247 | 255 | 244 | 227 |
| Eget kapital | 249 | 243 | 242 | 235 | 237 | 228 | 214 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 149 | 143 | 142 | 135 | 137 | 128 | 114 |
| Balanserat resultat | 143 | 142 | 135 | 137 | 128 | 114 | 102 |
| Årets resultat | 6 | 1 | 7 | −3 | 10 | 14 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 13 | 14 | 12 | 17 | 17 | 13 |
| Övriga skulder | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 6 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 13 | 12 | 12 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 137 | 128 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 225 | 225 |
| Årets inköp | – | 5 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 220 | 220 | 161 | 174 | 194 | 112 |
| Årets inköp | – | – | 59 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 14 | 19 | – | – |
| Omklassificeringar | −220 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 59 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 6 | 6 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 6 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 6 | 5 |
| Årets avskrivningar | – | – | 1 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 6 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖRNTORPSVÄGEN 17, 724 71 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2006-07-12
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av sjukgymnastiktjänster. Tillverkning och försäljning av ortopediska skoinlägg. Försäljning av vårdhundtjänster genom användandet av vård- hund inom hälso- och sjukvård.
Bankgironummer
- 5942-6635
- JONAS FERLANDER SJUKGYMNASTIK AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2006 och har bedrivit tillverkning och försäljning av ortopediska skoinlägg. Bolaget har också förvaltat en kapitalförsäkring. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.