Start › Värmlands län › Arvika
Anleak Förvaltning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 39 | 272 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 39 | 146 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 126 |
| Rörelsekostnader | 95 | 80 | 191 | 295 |
| Övriga externa kostnader | 78 | 53 | 164 | 187 |
| Personalkostnader | 18 | 27 | 27 | 108 |
| Rörelseresultat | −95 | −80 | −152 | −23 |
| Finansiella poster | −1 016 | 1 099 | −361 | 12 593 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 13 300 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 500 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 891 | 202 | 317 | 8 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 888 | −428 | 650 | 697 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 31 | 28 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 112 | 1 020 | −513 | 12 570 |
| Bokslutsdispositioner | −107 | 35 | 101 | 148 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −107 | 35 | 101 | 148 |
| Resultat före skatt | −1 219 | 1 055 | −412 | 12 718 |
| Skatt på årets resultat | 140 | 29 | 51 | 27 |
| Årets resultat | −1 359 | 1 026 | −463 | 12 691 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 14 028 | 16 027 | 16 646 | 20 724 |
| Anläggningstillgångar | 8 918 | 12 707 | 9 475 | 4 632 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 918 | 12 707 | 9 475 | 4 632 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 1 778 | 1 000 | 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 908 | 10 929 | 8 475 | 4 332 |
| Andra långfristiga fordringar | 10 | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 110 | 3 320 | 7 171 | 16 092 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 139 | 531 | 1 701 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 15 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 100 | 450 | 0 |
| Övriga fordringar | 3 | 39 | 81 | 1 686 |
| Kortfristiga placeringar | 4 325 | 3 148 | 4 402 | 1 665 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 4 325 | 3 148 | 4 402 | 1 665 |
| Kassa och bank | 781 | 33 | 2 238 | 12 727 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 028 | 16 027 | 16 646 | 20 724 |
| Eget kapital | 13 149 | 14 509 | 15 983 | 18 946 |
| Bundet eget kapital | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Fritt eget kapital | 12 649 | 14 009 | 15 483 | 18 446 |
| Balanserat resultat | 14 009 | 12 983 | 15 946 | 5 755 |
| Årets resultat | −1 359 | 1 026 | −463 | 12 691 |
| Obeskattade reserver | 477 | 370 | 405 | 506 |
| Periodiseringsfonder | 477 | 370 | 405 | 506 |
| Kortfristiga skulder | 401 | 1 148 | 258 | 1 271 |
| Leverantörsskulder | 2 | 17 | 8 | 3 |
| Skatteskulder | 91 | – | – | – |
| Övriga skulder | 293 | 1 116 | 215 | 1 241 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 35 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Anleak Förvaltning AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Anleak Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Anleak Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Anleak Förvaltning AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Anleak Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Anleak Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 000 | 1 650 |
| Årets inköp | 0 | 350 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 222 | 650 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 0 | 0 | 434 | 434 | 434 |
| Årets inköp | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 434 | 434 | 33 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – | 401 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 908 | 10 929 | 8 475 | 8 475 | 4 632 | 4 632 | 0 |
| Årets inköp | 26 | 204 | – | 4 143 | – | 4 632 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 047 | – | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | 0 | 2 250 | – | −300 | – | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 204 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 26 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | 26 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- STORGATAN 17, 671 31 ARVIKA
- Registrerat
- 2006-05-30
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva industriell konsultverksamhet inom fordons- industrin, kapitalförvaltning samt att äga och förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 605-2708
- ANLEAK FÖRVALTNING AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Arvika kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva industriell konsultverksamhet, kapitalförvaltning samt äga och förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Arvika kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.