Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Brashuset Sverige AB, 556699-2151, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-05-01 - 2023-04-30.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Göteborg registrerades år 2006 och bedriver handel med kaminer och eldstads- och skorstensprodukter i Göteborg.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
8 151 116 |
6 162 918 |
4 961 718 |
4 862 194 |
| Resultat efter finansiella poster |
903 383 |
384 669 |
142 346 |
147 807 |
| Soliditet % |
63 |
62 |
66 |
73 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
880 972 |
305 285 |
| Balanseras i ny räkning |
|
305 285 |
-305 285 |
| Utdelning |
|
-180 000 |
|
| Årets resultat |
|
|
717 312 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
1 006 257 |
717 312 |
Resultatdisposition
| Balanserat resultat |
1 006 257 |
| Årets resultat |
717 312 |
| Summa |
1 723 569 |
| Utdelning |
225 000 |
| Utdelning |
225 000 |
| Balanseras i ny räkning |
1 498 569 |
| Summa |
1 723 569 |
Styrelsens yttrande om vinstutdelning
Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och Bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen.
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
|
Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1 |
1 |
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
169 827 |
304 827 |
| Försäljningar/utrangeringar |
|
-135 000 |
| Utgående anskaffningsvärden |
169 827 |
169 827 |
| Ingående avskrivningar |
-156 147 |
-284 300 |
| Försäljningar/utrangeringar |
|
135 000 |
| Årets avskrivningar |
-6 840 |
-6 847 |
| Utgående avskrivningar |
-162 987 |
-156 147 |
| Redovisat värde |
6 840 |
13 680 |
Not 4 Ställda säkerheter
| Företagsinteckningar |
300 000 |
300 000 |
| Summa ställda säkerheter |
300 000 |
300 000 |