se-mem-base:LandSverigeMemberse-mem-base:SprakSvenskaMemberse-mem-base:ValutaSvenskaKronorMemberse-mem-base:BeloppsformatNormalformMembertruese-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id2'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id2'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REFAvskrivningar av materiella anläggningstillgångarAvskrivningar av materiella anläggningstillgångar556696-81102024-01-012024-12-31556696-81102024-12-31556696-81102023-01-012023-12-31556696-81102023-12-31556696-81102022-01-012022-12-31556696-81102022-12-31556696-81102021-01-012021-12-31556696-81102021-12-31iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Proactive Security AB
556696-8110
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2026-01-21.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva teknikspecialisttjänster inom datakommunikation och data säkerhet samt utbildning inom
datakommunikation och data säkerhet samt därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Kävlinge.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bolaget har inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2401-2412
2301-2312
2201-2212
2101-2112
Nettoomsättning
3 420
2 234
1 834
1 242
Resultat efter finansiella poster
266
116
288
-97
Soliditet %
30
82
66
52
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har kunnat ta fler uppdrag under detta räkneskapsåret.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
561 723
91 350
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Återbetalning av aktieägartillskott
-135 000
- Balanseras i ny räkning
91 350
-91 350
- Årets resultat
188 901
- Belopp vid årets utgång
100 000
518 073
188 901
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
518 073
Årets resultat
188 901
Summa
706 974
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Not2Medelantalet anställda
2024-12-31
2023-12-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Byggnader och mark
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
40 674
40 674
Utgående anskaffningsvärden
40 674
40 674
Redovisat värde
40 674
40 674
Not4Inventarier, verktyg och installationer
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
81 534
81 534
Utgående anskaffningsvärden
81 534
81 534
Ingående avskrivningar
-43 210
-26 903
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-16 307
-16 307
Utgående avskrivningar
-59 517
-43 210
Redovisat värde
22 017
38 324
Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden
100
100
Utgående anskaffningsvärden
100
100
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Bolagets ägare tillika enda anställda i bolaget har råkat ut för en olycka sommaren 2025. Bolagets verksamhet har
därför temporärt minskat i omfattning fr.o.m sommaren 2025-.