Start › Västra Götalands län › Borås
Hebima i Borås AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 209 | 2 142 | 2 080 | 2 451 | 2 847 | 2 595 | 2 416 | 2 562 | 2 387 |
| Nettoomsättning | 2 209 | 2 142 | 2 080 | 2 451 | 2 847 | 2 495 | 2 415 | 2 562 | 2 387 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 100 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 342 | 1 132 | 1 507 | 1 827 | 1 694 | 1 838 | 1 861 | 1 844 | 1 888 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 25 | 30 | 72 | 54 | 30 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 257 | 217 | 393 | 417 | 208 | 431 | 407 | 401 | 542 |
| Personalkostnader | 1 085 | 914 | 1 114 | 1 385 | 1 455 | 1 335 | 1 394 | 1 406 | 1 312 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | 867 | 1 011 | 573 | 624 | 1 153 | 757 | 555 | 718 | 499 |
| Finansiella poster | 72 | −4 | −10 | 294 | 130 | 127 | 113 | 113 | 99 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 299 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 104 | 16 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 33 | 19 | 10 | 5 | 3 | 7 | 20 | 21 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 939 | 1 007 | 563 | 918 | 1 283 | 883 | 668 | 830 | 598 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 115 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 114 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
| Resultat före skatt | 939 | 1 007 | 563 | 918 | 1 283 | 883 | 668 | 830 | 712 |
| Skatt på årets resultat | 195 | 212 | 119 | 130 | 248 | 162 | 120 | 159 | 131 |
| Årets resultat | 743 | 796 | 444 | 788 | 1 035 | 722 | 548 | 671 | 582 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 625 | 4 967 | 4 644 | 4 570 | 4 202 | 3 221 | 2 881 | 4 127 | 3 685 |
| Anläggningstillgångar | 4 800 | 3 304 | 3 244 | 3 184 | 3 124 | 2 399 | 2 339 | 2 764 | 2 710 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 13 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 800 | 3 304 | 3 244 | 3 184 | 3 124 | 2 399 | 2 339 | 2 757 | 2 697 |
| Andelar i intresseföretag | 2 309 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 890 | 890 | 890 | 890 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 491 | 1 749 | 1 689 | 1 629 | 1 569 | 1 509 | 1 449 | 1 867 | 1 807 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 825 | 1 663 | 1 401 | 1 386 | 1 078 | 821 | 541 | 1 363 | 975 |
| Kortfristiga fordringar | 386 | 314 | 323 | 286 | 501 | 197 | 153 | 287 | 303 |
| Kundfordringar | 236 | 0 | 0 | 2 | 19 | 174 | 41 | 241 | 31 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 184 | 118 | 100 | 154 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 115 | 83 | 136 | 54 | 137 | 12 | 92 | 20 | 48 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 35 | 47 | 70 | 131 | 192 | 11 | 19 | 26 | 224 |
| Kassa och bank | 439 | 1 350 | 1 077 | 1 100 | 577 | 625 | 388 | 1 076 | 672 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 625 | 4 967 | 4 644 | 4 570 | 4 202 | 3 221 | 2 881 | 4 127 | 3 685 |
| Eget kapital | 4 436 | 4 192 | 3 897 | 3 952 | 3 664 | 2 630 | 2 158 | 3 110 | 2 689 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 4 336 | 4 092 | 3 797 | 3 852 | 3 564 | 2 530 | 2 058 | 3 010 | 2 589 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 592 | 3 297 | 3 352 | 3 064 | 2 530 | 1 808 | 1 510 | 2 339 | 2 007 |
| Årets resultat | 743 | 796 | 444 | 788 | 1 035 | 722 | 548 | 671 | 582 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 190 | 775 | 748 | 617 | 538 | 591 | 723 | 1 017 | 996 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 6 | 3 | 8 | 40 | 10 | 8 | 16 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 74 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 939 | 576 | 365 | 262 | 118 | 247 | 366 | 700 | 665 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 250 | 196 | 377 | 350 | 338 | 304 | 346 | 308 | 314 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | – | 250 | 1 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 852 | 3 564 | 2 530 | 2 058 | 3 010 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det mycket svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 309 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 1 555 | 890 | 890 | 890 |
| Årets inköp | 754 | – | – | – | 665 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 2 000 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-09-01 | 2018-08-31 | 2017-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 491 | 1 749 | 1 689 | 1 629 | 1 569 | 1 509 | 1 449 | 1 867 | 1 867 | 1 807 |
| Årets inköp | – | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 0 | – | 60 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 258 | – | – | – | – | – | 418 | – | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2019-08-31 | 2018-09-01 | 2018-08-31 | 2017-09-01 | 2017-08-31 | 2016-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 27 | 27 | 20 | 20 | 13 |
| Årets avskrivningar | 7 | – | 7 | – | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÅSBOGATAN 18 LGH 1602, 504 56 BORÅS
- Registrerat
- 2005-12-06
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva datakonsultverksamhet samt utföra medicinsk fotvård, köp och försäljning av fotvårdstillbehör, äga och förvalta bostads- och kommersiella fastigheter, äga och förvalta dotterbolag, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5714-0527
- HEBIMA I BORÅS AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borås kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Borås kommun, Västra Götalands län bedriver datakonsultverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.