Genomsyn

Start › Jönköpings län › Vetlanda

Höglandets Fordonsåtervinning AB

556692-7439AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
718 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−143 tkr
Årets resultat 2025
−111 tkr
Eget kapital 2025
672 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 718 tkr718 tkr20242024: 1,1 mkr1,1 mkr20232023: 1,0 mkr1,0 mkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 792 tkr792 tkr20192019: 666 tkr666 tkr20182018: 546 tkr546 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7181 1511 1001 1011 019792
Nettoomsättning 7181 0841 0111 0681 018792
Övriga rörelseintäkter 067903420
Rörelsekostnader 8321 1141 131775934804
Handelsvaror 278427363224335169
Övriga externa kostnader 503561552474462548
Personalkostnader 16100188308536
Av- och nedskrivningar 352628475252
Rörelseresultat −11337−3132685−13
Finansiella poster −30−32−20−2−4−7
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 462–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 0–––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 343822247
Resultat efter finansiella poster −1435−5132481−19
Bokslutsdispositioner 33055−156––
Förändring av periodiseringsfonder –055−55––
Förändring av överavskrivningar 33–0−101––
Resultat före skatt −1115416881−19
Skatt på årets resultat 02135100
Årets resultat −1113313371−19

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 1831 2381 3351 3341 008981
Anläggningstillgångar 708689710738587540
Materiella anläggningstillgångar 214200226254187239
Byggnader och mark 474952555760
Inventarier, verktyg och installationer 167150174200130179
Förbättringsutgifter på annans fastighet 47–––––
Finansiella anläggningstillgångar 495490484484400301
Andelar i intresseföretag 0183183183990
Andra långfristiga fordringar 495307301301301301
Omsättningstillgångar 474548625596421441
Varulager m.m. 370365409388274273
Färdiga varor och handelsvaror 370365409388274273
Kortfristiga fordringar 791541249788122
Kundfordringar 44118140978824
Övriga fordringar 3533−170036
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 021–062
Kassa och bank 2529921115946
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 1831 2381 3351 3341 008981
Eget kapital 672783780777643573
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 572683680677543473
Balanserat resultat 683680677543473492
Årets resultat −1113313371−19
Obeskattade reserver 68101101156––
Periodiseringsfonder ––055––
Ackumulerade överavskrivningar 68101101101––
Långfristiga skulder 336289328197208264
Skulder till kreditinstitut 1351351340427
Övriga skulder 201154194197204237
Kortfristiga skulder 10665126204157144
Leverantörsskulder 5914818346112
Skatteskulder –302920
Övriga skulder 9102113550
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 383825805532

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera ––––543–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. Under den senaste 3-års perioden har nettoomsättningen varierat med mer än 30 %, vilket kan förklaras av att priserna och efterfrågan på återvunnet metallskrot och andra material har sjunkit.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nyckeltalsdefinitioner Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter. Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 183183183183183990

Andra långfristiga fordringar

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 301301301301301301308
Försäljningar och utrangeringar ––––0––

Byggnader och mark

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 67676767676767
Ackumulerade avskrivningar 201815121074
Årets avskrivningar 333333–

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-04-302024-04-302023-04-30
Anskaffningsvärde 676767
Ackumulerade avskrivningar 201815
Årets avskrivningar 33–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-30
Anskaffningsvärde 593543543543430430430
Årets inköp 49––114–––
Ackumulerade avskrivningar 426393369344300250201
Årets avskrivningar 332426444949–

Om bolaget

Adress
BLOMSHOLM 1 NÄSSJA NORRA, 574 37 VETLANDA
Registrerat
2005-12-05
Bransch
Demontering av uttjänta fordon

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva bilskrot, bilåtervinning, däckhandel samt verkstad, bilbärgning med förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter samt utföra skötsel, reparationer och ombyggnader av fastigheter, mark och trädgårdsanläggningsarbete, byggnation och försäljning av poler och spabad samt förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5735-8848
HÖGLANDETS FORDONSÅTERVINNING AB
kontrollerat 2026-10-06

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Vetlanda Kommun, Jönköpings län
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-30
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver skrotning, demontering och reparationer av bilar samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten är tillståndspliktig enligt miljöbalken. Företaget har sitt säte i Vetlanda Kommun, Jönköpings län .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202511 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
202210 kB Öppna
20219 kB Öppna