Start › Stockholms län › Åkersberga
MONITOR Industri i Åkersberga AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 | 63 | 874 | 366 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 84 | 1 217 | 732 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | −20 | −343 | −366 |
| Rörelsekostnader | 68 | 107 | 103 | 99 | 217 | 206 | 293 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 107 | 103 | 99 | 217 | 179 | 259 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 2 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 21 | 27 |
| Rörelseresultat | −68 | −107 | −103 | −99 | −153 | 668 | 73 |
| Finansiella poster | 63 | 151 | 135 | 67 | 2 512 | 99 | 120 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 64 | 2 513 | 103 | 123 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 64 | 151 | 138 | 8 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 3 | 6 | 2 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 43 | 32 | −32 | 2 358 | 767 | 194 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 284 | 165 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 284 | 165 |
| Resultat före skatt | −5 | 43 | 32 | −32 | 2 358 | 1 051 | 359 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 8 | 3 | 0 | 488 | 230 | 81 |
| Årets resultat | −5 | 35 | 29 | −32 | 1 870 | 820 | 278 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 950 | 5 955 | 5 915 | 6 129 | 6 443 | 4 334 | 3 683 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 5 950 | 5 955 | 5 915 | 6 129 | 6 443 | 4 334 | 3 662 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 20 | 364 |
| Kortfristiga fordringar | 581 | 562 | 522 | 17 | 53 | 748 | 22 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 612 | 0 |
| Övriga fordringar | 568 | 548 | 508 | 3 | 40 | 124 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 15 | 14 | 14 | 13 | 12 | 10 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 84 | 3 117 | 3 117 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 84 | 3 117 | 3 117 |
| Kassa och bank | 5 369 | 5 393 | 5 393 | 6 112 | 6 306 | 449 | 160 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 950 | 5 955 | 5 915 | 6 129 | 6 443 | 4 334 | 3 683 |
| Eget kapital | 5 911 | 5 916 | 5 881 | 5 853 | 5 885 | 4 015 | 3 194 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 5 811 | 5 816 | 5 781 | 5 753 | 5 785 | 3 915 | 3 094 |
| Balanserat resultat | 5 816 | 5 781 | 5 753 | 5 785 | 3 915 | 3 094 | 2 817 |
| Årets resultat | −5 | 35 | 29 | −32 | 1 870 | 820 | 278 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 284 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 284 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 39 | 34 | 276 | 559 | 320 | 205 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 10 | 60 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 205 | 499 | 156 | 13 |
| Övriga skulder | 19 | 19 | 19 | 40 | 20 | 35 | 48 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 15 | 32 | 39 | 118 | 84 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 5 785 | 3 915 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte haft någon nettoomsättning de senaste tre åren då företaget håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte haft någon nettoomsättning de senaste tre åren då företaget håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har i år inte haft någon nettoomsättning då företaget håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har i år inte haft någon nettoomsättning då företaget håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsätningen varierar mer än 30 procent jämfört med föregående år då företaget håller på att avvecklas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 1 128 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 994 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 113 | 1 080 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 21 | 27 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 994 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 325, 184 24 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2005-12-01
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av Rotellväxlar och Rotellmotorer av egen konstruktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 230-0358
- Monitor Industri i Åkersberga
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Österåker
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver inte längre någon verksamhet. Tidigare tillverkades och såldes rotellväxlar och rotellmotorer av egen konstruktion. Bolaget är under avveckling. Företaget har sitt säte i Österåker .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.