Start › Västerbottens län › Umeå
FaGe Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 123 | 65 | 443 | 456 | 212 | 281 | 761 |
| Nettoomsättning | 123 | 65 | 189 | 456 | 212 | 275 | 761 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 254 | – | 0 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | 294 | 224 | 298 | 302 | 321 | 152 | 1 558 |
| Handelsvaror | 17 | – | – | – | 0 | −117 | 1 037 |
| Övriga externa kostnader | 162 | 111 | 185 | 135 | 160 | 181 | 269 |
| Personalkostnader | 43 | 33 | 33 | 31 | 24 | 30 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 80 | 80 | 136 | 136 | 58 | 218 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 18 |
| Rörelseresultat | −171 | −159 | 145 | 154 | −108 | 129 | −797 |
| Finansiella poster | 6 | 68 | 20 | 0 | 0 | −15 | 31 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 68 | 21 | 0 | 0 | −15 | 31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −165 | −91 | 166 | 154 | −108 | 114 | −766 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 36 | 24 | 18 | 107 | 175 | −27 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 36 | 24 | 18 | 107 | 175 | −27 |
| Resultat före skatt | −165 | −55 | 190 | 172 | −1 | 290 | −793 |
| Årets resultat | −165 | −55 | 190 | 172 | −1 | 290 | −793 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 151 | 3 466 | 3 763 | 3 786 | 3 874 | 4 431 | 4 935 |
| Anläggningstillgångar | 3 002 | 2 075 | 1 454 | 3 081 | 3 217 | 3 887 | 3 140 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 103 | 1 176 | 1 255 | 2 882 | 3 018 | 3 154 | 2 013 |
| Byggnader och mark | 1 103 | 1 145 | 1 186 | 2 774 | 2 871 | 2 969 | 1 351 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 662 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 31 | 69 | 108 | 146 | 185 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 899 | 899 | 199 | 199 | 199 | 733 | 1 126 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 899 | 899 | 199 | 199 | 199 | 733 | 1 126 |
| Omsättningstillgångar | 148 | 1 392 | 2 309 | 706 | 657 | 544 | 1 795 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 30 | 16 | 128 | 30 | 110 | 177 |
| Kundfordringar | 2 | 13 | 0 | 120 | 0 | 80 | 121 |
| Övriga fordringar | 9 | 14 | 9 | 8 | 30 | 30 | 56 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 4 | 7 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 137 | 1 361 | 2 293 | 578 | 628 | 433 | 1 618 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 151 | 3 466 | 3 763 | 3 786 | 3 874 | 4 431 | 4 935 |
| Eget kapital | 3 030 | 3 404 | 3 664 | 3 669 | 3 685 | 3 870 | 3 758 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 930 | 3 304 | 3 564 | 3 569 | 3 585 | 3 770 | 3 658 |
| Balanserat resultat | 3 095 | 3 359 | 3 374 | 3 398 | 3 586 | 3 481 | 4 451 |
| Årets resultat | −165 | −55 | 190 | 172 | −1 | 290 | −793 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 36 | 60 | 78 | 185 | 360 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 36 | 60 | 78 | 185 | 360 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 62 | 63 | 57 | 111 | 376 | 817 |
| Leverantörsskulder | 10 | 8 | 11 | 7 | 14 | 63 | 781 |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 |
| Övriga skulder | 96 | 40 | 37 | 21 | 72 | 279 | 23 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 14 | 25 | 22 | 31 | 11 |
| Ställda säkerheter | 648 | 648 | 648 | 1 558 | 1 558 | 1 558 | 648 |
| Fastighetsinteckningar | 648 | 648 | 648 | 1 558 | 1 558 | 1 558 | 648 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 585 | 3 770 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning är varierande mellan åren beroende på vilka och antal maskiner som omsätts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen bemyndigas att fastställa betalningsdag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 899 | 899 | 199 | 199 | 199 | 733 | 1 126 | 1 299 |
| Årets inköp | 1 000 | 700 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 534 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 393 | 1 393 | 1 393 | 3 061 | 3 061 | 3 061 | 1 393 | 1 393 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 1 669 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 669 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 289 | 248 | 207 | 288 | 190 | 92 | 41 | – |
| Årets avskrivningar | 41 | 41 | 41 | 98 | 98 | 51 | 41 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 123 | 123 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 | 193 | 0 | 212 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 193 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 212 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 193 | 162 | 123 | 85 | 46 | 8 | 0 | 39 |
| Årets avskrivningar | 31 | 39 | 39 | 39 | 39 | 8 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 39 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 883 | 1 233 |
| Försäljningar och utrangeringar | 883 | 350 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 221 | 62 |
| Årets avskrivningar | 0 | 177 | – |
| Återförda avskrivningar | 221 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- KVARNVÄGEN 3 D, 903 20 UMEÅ
- Registrerat
- 2005-11-15
- Bransch
- Provisionshandel med motorfordon, och reservdelar och tillbehör till motorfordon
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel och förmedling av tunga maskiner och fordon, uthyrning av dessa, maskinarbeten i anslutning därtill, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5237-3750
- FaGe Invest AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades den 15 november 2005. Bolaget ska bedriva handel och förmedling av tunga maskiner och fordon, uthyrning av dessa, maskinarbeten i anslutning därtill, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Numera äger bolaget industrienhet där även uthyrning av lokal sker. Bolagets säte är i Umeå.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.