Start › Gävleborgs län › Ljusdal
Bengtsson Invest i Ljusdal AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 61 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 61 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 10 | 18 | 18 | 850 | 844 | 912 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 18 | 18 | 45 | 72 | 214 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 805 | 773 | 698 |
| Rörelseresultat | −10 | −18 | −18 | −789 | −844 | −912 |
| Finansiella poster | 8 | 17 | 22 | −514 | −407 | 1 133 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −572 | −406 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 17 | 22 | 58 | 0 | 1 134 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −1 | 4 | −1 303 | −1 251 | 221 |
| Resultat före skatt | −2 | −1 | 4 | −1 303 | −1 251 | 221 |
| Årets resultat | −2 | −1 | 4 | −1 303 | −1 251 | 221 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 487 | 7 669 | 7 850 | 8 058 | 9 574 | 11 008 |
| Anläggningstillgångar | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 4 000 | 0 | 80 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 4 000 | 0 | 80 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 80 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 4 000 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 487 | 669 | 850 | 4 058 | 9 574 | 10 928 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 3 | 45 | 49 | 1 651 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 1 599 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 3 | 45 | 49 | 52 |
| Kortfristiga placeringar | 130 | 130 | 130 | 130 | 9 290 | 9 189 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 130 | 130 | 130 | 130 | 9 290 | 9 189 |
| Kassa och bank | 357 | 539 | 718 | 3 883 | 234 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 487 | 7 669 | 7 850 | 8 058 | 9 574 | 11 008 |
| Eget kapital | 7 463 | 7 645 | 7 826 | 8 002 | 9 506 | 10 927 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 7 363 | 7 545 | 7 726 | 7 902 | 9 406 | 10 827 |
| Balanserat resultat | 7 365 | 7 546 | 7 722 | 9 206 | 10 657 | 10 606 |
| Årets resultat | −2 | −1 | 4 | −1 303 | −1 251 | 221 |
| Långfristiga skulder | 9 | 9 | 9 | 9 | 15 | 45 |
| Övriga skulder | 9 | 9 | 9 | 9 | 15 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 15 | 46 | 52 | 36 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 31 | 37 | 21 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | 0 | 351 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 180 | 150 | 180 | 180 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 7 902 | 9 406 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 4 000 | 4 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 3 000 | – | 3 000 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 92 | 92 | 92 |
| Försäljningar och utrangeringar | 92 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 92 | 92 | 92 |
| Återförda avskrivningar | 92 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ROLFHAMRE 34, 827 91 LJUSDAL
- Registrerat
- 2005-10-21
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utbildning och coaching inom främst försäljning och marknadsföring, konsult- verksamhet inom mediabranschen samt att anordna konferans- arrangemang, teamledar- och företagsledarutbildningar. Härtill kommer handel med värdepapper samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksameht.
Bankgironummer
- 5651-8012
- BENGTSSON INVEST I LJUSDAL AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet har tidigare varit att bedriva utbildning och coaching inom främst försäljning och marknadsföring, konsultverksamhet inom mediabranschen samt att anordna konferansarrangemang, teamledar- och företagsledarutbildningar. Härtill kommer handel med värdepapper samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksameht. Bolaget ligger vilande sedan ingången av 2023. Företagets säte är Ljusdal
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Bebe Invest i Ljudal AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Bebe Invest i Ljudal AB