Start › Stockholms län › Tyresö
Monteringsbolaget Sverige AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 843 | 1 789 | 1 854 | 2 314 | 1 881 | 1 849 | 1 153 |
| Nettoomsättning | 1 841 | 1 653 | 1 743 | 2 299 | 1 881 | 1 842 | 1 153 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 135 | 110 | 15 | 0 | 7 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 620 | 1 601 | 1 475 | 1 921 | 1 486 | 1 260 | 979 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 470 | 647 | 604 | 422 | 379 |
| Handelsvaror | 440 | 310 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 378 | 502 | 277 | 665 | 362 | 330 | 217 |
| Personalkostnader | 802 | 789 | 723 | 602 | 514 | 500 | 373 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 6 | 6 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | 223 | 188 | 379 | 393 | 395 | 590 | 175 |
| Finansiella poster | 8 | 24 | 17 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 20 | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 231 | 212 | 395 | 393 | 394 | 590 | 175 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | 0 | −65 | −105 | −100 | −100 | −45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −25 | 0 | −65 | −105 | −100 | −100 | −45 |
| Resultat före skatt | 206 | 212 | 330 | 288 | 294 | 490 | 130 |
| Skatt på årets resultat | 47 | 48 | 71 | 66 | 64 | 106 | 30 |
| Årets resultat | 158 | 164 | 259 | 222 | 230 | 383 | 99 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 973 | 1 072 | 1 378 | 1 426 | 1 066 | 1 122 | 677 |
| Anläggningstillgångar | 9 | 9 | 15 | 21 | 25 | 18 | 27 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 6 | 12 | 18 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 6 | 12 | 18 | 27 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 | 9 | 15 | 15 | 13 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 7 | 6 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 964 | 1 064 | 1 363 | 1 405 | 1 041 | 1 104 | 650 |
| Kortfristiga fordringar | 364 | 436 | 246 | 713 | 672 | 449 | 350 |
| Kundfordringar | 245 | 313 | 188 | 508 | 371 | 422 | 106 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 8 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 82 | 36 | 52 | 41 | 51 | 27 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 38 | 79 | 6 | 164 | 250 | 0 | 214 |
| Kassa och bank | 600 | 628 | 1 117 | 692 | 369 | 655 | 300 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 973 | 1 072 | 1 378 | 1 426 | 1 066 | 1 122 | 677 |
| Eget kapital | 380 | 422 | 858 | 799 | 576 | 746 | 363 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 280 | 322 | 758 | 699 | 476 | 646 | 263 |
| Balanserat resultat | 122 | 158 | 499 | 476 | 246 | 263 | 163 |
| Årets resultat | 158 | 164 | 259 | 222 | 230 | 383 | 99 |
| Obeskattade reserver | 490 | 465 | 465 | 400 | 295 | 195 | 95 |
| Periodiseringsfonder | 490 | 465 | 465 | 400 | 295 | 195 | 95 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 185 | 55 | 227 | 195 | 181 | 219 |
| Leverantörsskulder | 15 | 56 | 7 | 19 | 60 | 30 | 86 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 45 | 46 | 0 |
| Övriga skulder | 116 | 103 | 49 | 208 | 90 | 106 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −28 | 26 | – | 0 | 0 | 0 | 98 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 200 | 600 | 200 | – | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 476 | 646 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 | 19 | 13 | 13 | 13 | 0 |
| Årets inköp | – | 6 | 0 | 0 | 13 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 3 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | 12 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 36 | 30 | 24 | 16 | 7 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 8 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- VIDABLICKSVÄGEN 22, 135 54 TYRESÖ
- Registrerat
- 2005-09-02
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet med monteringsarbeten, reparation av möbler och heminredning, byggnadssnickeriarbeten. Köp och försäljning av aktier och värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5827-8227
- Monteringsbolaget Sverige AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under året bedrivit byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.