CULTRIX AB
556682-64331 (8)
Årsredovisning
CULTRIX AB
Organisationsnummer:
556682-6433
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Halmstad
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-06-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
CULTRIX AB
556682-64332 (8)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget registrerades år 2005 och bedriver rådgivning, förmedling av uppdrag inom energi-, avfalls- och miljövårdsområdet, samt handel med värdepapper. Bolagets säte är i Halmstad. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Den 20 december 2023 köpte Cultrix AB samtliga aktier i AKL Capital AB 559139-9059 och Lindmart Invest AB 559141-6838 . Den 22 december 2023 beslutades, att bolagen skall uppgå i moderbolaget Cultrix, genom fusion. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 7 | 5 | 0 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 592 | 307 | 44 | 15 |
| Soliditet (%) | | 97,7 | 99,1 | 96,5 | 96,5 |
De uppgifter som avser tidigare räkenskapsår har framtagits i enlighet med tidigare tillämpade redovisningsprinciper, vilket kan innebära en bristande jämförbarhet mellan räkenskapsåret och de föregående räkenskapsåren. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 9 587 977 | 688 567 | 10 376 544 |
| Utdelning | | -1 699 950 | | -1 699 950 |
| Balanseras i ny räkning | | 688 567 | -688 567 | 0 |
| Nyemission | 3 350 | | | 3 350 |
| Årets resultat | | | 1 457 288 | 1 457 288 |
| Belopp vid årets utgång | 103 350 | 8 576 594 | 1 457 288 | 10 137 232 |
CULTRIX AB
556682-64333 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 8 576 594 | | | |
| Årets resultat | | 1 457 288 | | | |
| Medel att disponera | | 10 033 882 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 210 000 | | | |
| Summa utdelning | | 210 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 9 823 882 | | | |
| Summa | | 10 033 882 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och
- bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
|
CULTRIX AB
556682-64334 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 6 738 | 4 995 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 225 200 | -61 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 231 938 | 4 934 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -137 577 | -75 306 |
| Personalkostnader | | | 2 | -7 248 | -7 248 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -109 800 | -109 800 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -254 625 | -192 354 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -22 687 | -187 420 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 250 663 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 614 968 | 260 330 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -567 | -16 235 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 614 401 | 494 758 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 591 714 | 307 338 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 280 000 | 570 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 280 000 | 570 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 871 714 | 877 338 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -390 187 | -188 771 |
| Övriga skattekostnader | | | | -24 239 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 457 288 | 688 567 |
CULTRIX AB
556682-64335 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | 3 | 0 | 219 600 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 219 600 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | | 230 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | | | 4 | 2 853 183 | 3 013 507 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 083 183 | 3 013 507 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 083 183 | 3 233 107 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 27 144 | 3 203 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 27 144 | 3 203 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 5 815 243 | 3 562 579 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 5 815 243 | 3 562 579 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 452 096 | 3 900 094 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 452 096 | 3 900 094 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 7 294 483 | 7 465 876 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 10 377 666 | 10 698 983 |
CULTRIX AB
556682-64336 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 103 350 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 103 350 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 8 576 594 | 9 587 977 |
| Årets resultat | | | | 1 457 288 | 688 567 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 10 033 882 | 10 276 544 |
| Summa eget kapital | | | | 10 137 232 | 10 376 544 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 280 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 280 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 20 168 | 375 |
| Skatteskulder | | | | 199 591 | -1 826 |
| Övriga skulder | | | | 20 675 | 43 890 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 240 434 | 42 439 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 10 377 666 | 10 698 983 |
| | | | | |
CULTRIX AB
556682-64337 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre aktiebolag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft någon fast anställd personal. |
| Not 3. Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 549 000 | 549 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 549 000 | 549 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -329 400 | -219 600 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -109 800 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -109 800 | -109 800 |
| Utgående avskrivningar | | | | -549 000 | -329 400 |
| | | | | |
| Not 4. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 013 507 | 2 971 358 |
| Tillkommande fordringar | | | | -160 324 | 42 149 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 853 183 | 3 013 507 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 853 183 | 3 013 507 |