Genomsyn

Start › Kalmar län › Oskarshamn

Förvaltning LCT i Kalmar AB

556679-1645AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-05-01 – 2025-04-30

Omsättning 2025
449 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
174 tkr
Årets resultat 2025
174 tkr
Eget kapital 2025
729 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 449 tkr449 tkr20242024: 422 tkr422 tkr20232023: 410 tkr410 tkr20222022: 376 tkr376 tkr20212021: 371 tkr371 tkr20202020: 371 tkr371 tkr20192019: 368 tkr368 tkr20182018: 353 tkr353 tkr20172017: 393 tkr393 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 475439410376371371439
Nettoomsättning 449422410376371371368
Övriga rörelseintäkter 2617–––071
Rörelsekostnader 299287279263460243241
Övriga externa kostnader 291280272255450233230
Av- och nedskrivningar 888891112
Rörelseresultat 176152131113−89128197
Finansiella poster −3−8−8−7−8−8−9
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 200––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 4887889
Resultat efter finansiella poster 174144123107−97120188
Resultat före skatt 174144123107−97120188
Årets resultat 174144123107−97120188

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 8496946281 2221 3091 3271 298
Anläggningstillgångar 411418426433441450460
Materiella anläggningstillgångar 411418426433441450460
Byggnader och mark 411418426433441448456
Inventarier, verktyg och installationer 0000025
Omsättningstillgångar 438276202789869878837
Kortfristiga fordringar 1134231714113
Kundfordringar 18781032
Övriga fordringar 102658591
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –011––––
Kassa och bank 427242179772854867834
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8496946281 2221 3091 3271 298
Eget kapital 729556411638532628509
Bundet eget kapital 100100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100100
Fritt eget kapital 629456311538432528409
Balanserat resultat 456311188432528409220
Årets resultat 174144123107−97120188
Långfristiga skulder 5068146518711629720
Skulder till kreditinstitut 386898128158188218
Övriga skulder 13049391553441503
Kortfristiga skulder 69717065677069
Skulder till kreditinstitut 30303030303030
Skatteskulder –––––03
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 39414035374036
Ställda säkerheter 509509509509509509509
Fastighetsinteckningar 509509509509509509509

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera ––––432528–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022202120202019
Återbetalt aktieägartillskott ––350––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-302018-04-30
Anskaffningsvärde 469469469469469469469919
Årets inköp ––––––0–
Försäljningar och utrangeringar ––––––450–
Ackumulerade avskrivningar 5951443629211427
Årets avskrivningar 8888888–
Återförda avskrivningar ––––––21–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-302019-04-302018-04-30
Anskaffningsvärde 1818181818181818
Ackumulerade avskrivningar 1818181818171410
Årets avskrivningar ––––234–

Om bolaget

Adress
HAVSBADSVÄGEN 11, 572 63 OSKARSHAMN
Registrerat
2005-04-13
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra adminstrativa tjänster såsom löpande bokföring, fakturering och löner samt även utföra fastighetsförvaltningstjänster samt även äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5363-5827
Förvaltning LCT i Kalmar AB
kontrollerat 2026-10-06

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Oskarshamn
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-29
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget utför administrativa tjänster, fastighetsförvaltning samt kan även äga fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Oskarshamn .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20218 kB Öppna
20209 kB Öppna