Start › Stockholms län › Stockholm
CardiPoint AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 417 | 2 489 | 1 844 | 1 135 | 207 | 640 |
| Nettoomsättning | 416 | 2 488 | 1 844 | 1 135 | 207 | 640 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 621 | 2 008 | 1 616 | 1 053 | 159 | 609 |
| Handelsvaror | 126 | 353 | 1 142 | 772 | −52 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 354 | 848 | 169 | 113 | 128 | 609 |
| Personalkostnader | 140 | 807 | 305 | 168 | 84 | 0 |
| Rörelseresultat | −203 | 481 | 228 | 82 | 48 | 31 |
| Finansiella poster | −2 | −170 | −4 | −2 | −1 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 4 | 2 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −205 | 311 | 224 | 80 | 47 | 27 |
| Resultat före skatt | −205 | 311 | 224 | 80 | 47 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 101 | 47 | 20 | 10 | 0 |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | 6 | 0 |
| Årets resultat | −205 | 210 | 177 | 60 | 32 | 27 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 476 | 1 549 | 757 | 658 | 610 | 517 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 13 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 476 | 1 549 | 745 | 658 | 610 | 517 |
| Varulager m.m. | 0 | 122 | 215 | 122 | 65 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 122 | 215 | 122 | 65 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 963 | 421 | 362 | 296 | 216 |
| Kundfordringar | 0 | 963 | 152 | 82 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 155 | 0 | 34 | 34 |
| Övriga fordringar | 28 | – | 0 | 6 | 169 | 182 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 166 | 0 | 114 | 274 | 93 | 0 |
| Kassa och bank | 282 | 463 | 109 | 174 | 249 | 301 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 476 | 1 549 | 757 | 658 | 610 | 517 |
| Eget kapital | 324 | 529 | 320 | 143 | 82 | 51 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 224 | 429 | 220 | 43 | −18 | −49 |
| Balanserat resultat | 429 | 220 | −18 | −18 | −49 | −76 |
| Årets resultat | −205 | 210 | 237 | 60 | 32 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 152 | 1 020 | 438 | 515 | 528 | 467 |
| Leverantörsskulder | 21 | 833 | 96 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 40 | 40 |
| Övriga skulder | 131 | 186 | 342 | 347 | 238 | 238 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 168 | 250 | 189 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −18 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 13 | 13 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 13 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KAMMAKARGATAN 20, 111 40 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2005-03-09
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar, förvaltning av fast och lös egendom samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5335-9311
- CARDIPOINT PRODUCTION AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Cardipoint Holding AB
Visa källuppgift
ten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Cardipoint Holding AB
Visa källuppgift
ten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Cardipoint Holding AB
Visa källuppgift
ten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Cardipoint Holding AB
Visa källuppgift
ten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Cardipoint Holding AB
Visa källuppgift
ten Bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, kostnadsstyrning, energirådgivning, försäljning, projektering och montering av energianläggningar. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Cardipoint Holding AB, 556677-5457. Företaget har sitt säte i Stockholm .