Start › Stockholms län › Täby
TMA Design AB
Utveckling11 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 771 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 771 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 660 | 17 | 66 | 15 | 15 | 15 | 26 | 15 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 17 | 66 | 15 | 15 | 15 | 26 | 15 | 17 |
| Personalkostnader | 638 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 112 | −17 | −66 | −15 | −15 | −15 | −26 | −15 | −17 |
| Finansiella poster | 3 | 3 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 043 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 3 | 4 | 1 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 040 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 115 | −13 | −63 | −15 | −15 | −15 | −26 | −15 | −1 060 |
| Resultat före skatt | 115 | −13 | −63 | −15 | −15 | −15 | −26 | −15 | −1 060 |
| Årets resultat | 115 | −13 | −63 | −15 | −15 | −15 | −26 | −15 | −1 060 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 969 | 8 816 | 8 829 | 8 892 | 8 906 | 8 921 | 8 936 | 8 962 | 8 977 |
| Anläggningstillgångar | 8 500 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 31 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 | 8 469 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 5 489 | 5 489 | 5 489 | 5 489 | 5 489 | 5 489 | 5 489 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 489 | 5 489 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 |
| Omsättningstillgångar | 469 | 347 | 360 | 423 | 437 | 452 | 467 | 493 | 508 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 184 | 180 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 |
| Övriga fordringar | 191 | 184 | 180 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 |
| Kassa och bank | 278 | 162 | 180 | 192 | 207 | 222 | 237 | 262 | 277 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 969 | 8 816 | 8 829 | 8 892 | 8 906 | 8 921 | 8 936 | 8 962 | 8 977 |
| Eget kapital | 3 423 | 3 308 | 3 322 | 3 384 | 3 399 | 3 414 | 3 429 | 3 455 | 3 470 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 323 | 3 208 | 3 222 | 3 284 | 3 299 | 3 314 | 3 329 | 3 355 | 3 370 |
| Balanserat resultat | 3 208 | 3 222 | 3 299 | 3 314 | 3 314 | 3 329 | 3 355 | 3 370 | 4 430 |
| Årets resultat | 115 | −13 | −63 | −15 | −15 | −15 | −26 | −15 | −1 060 |
| Långfristiga skulder | 5 126 | 5 126 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 |
| Övriga skulder | 5 126 | 5 126 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 | 5 171 |
| Kortfristiga skulder | 420 | 381 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 |
| Övriga skulder | 39 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 381 | 381 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 | 336 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 299 | 3 314 | 3 329 | 3 355 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under räkenskapsåret antagit fler uppdrag än tidigare vilket har föranlett att omsättningen har ökat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedriver ingen omfattande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 6 529 | 6 529 | 6 529 | 6 529 | 6 529 | 6 529 | 6 529 | 6 529 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 040 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 | 2 980 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 529 | 6 529 | 0 | 0 |
| Omklassificeringar | – | 6 529 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 040 | 1 040 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 12 | 12 | 12 |
| Årets inköp | 32 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 12 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 | 12 | 12 | 12 |
| Årets avskrivningar | 1 | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 12 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TORPÄNGSBACKEN 44, 187 64 TÄBY
- Registrerat
- 2004-08-31
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende konstruktion och utveckling av robotar, verktygmaskiner och liknande maskiner, handel och förvaltning med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5012-3702
- TMA DESIGN AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget, med säte i Stockholm, registrerades år 2004 och bedriver sedan dess konsultverksamhet avseende konstruktion och utveckling av robotar och liknande maskiner samt handel och förvaltning av värdepapper. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.