Start › Stockholms län › Stockholm
Indian Textiles AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 944 | 4 565 | 4 782 | 3 672 | 2 305 | 1 704 | 3 946 |
| Nettoomsättning | 3 787 | 4 383 | 4 329 | 3 662 | 1 407 | 1 199 | 3 488 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 130 | −156 | 99 |
| Övriga rörelseintäkter | 157 | 182 | 453 | 10 | 768 | 661 | 358 |
| Rörelsekostnader | 3 815 | 4 449 | 4 522 | 3 865 | 2 417 | 1 972 | 3 940 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 971 | 589 | 292 | 1 533 |
| Handelsvaror | 1 311 | 1 740 | 1 832 | −551 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 891 | 923 | 917 | 966 | 794 | 714 | 959 |
| Personalkostnader | 1 538 | 1 715 | 1 687 | 1 418 | 991 | 855 | 1 329 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 72 | 72 | 43 | 43 | 110 | 110 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 0 | 14 | 19 | 0 | 2 | 10 |
| Rörelseresultat | 129 | 116 | 260 | −193 | −111 | −268 | 6 |
| Finansiella poster | −67 | −61 | −81 | −29 | −26 | −32 | −55 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | −1 | – | 0 | −4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 68 | 62 | 82 | 28 | 26 | 32 | 51 |
| Resultat efter finansiella poster | 62 | 54 | 180 | −222 | −137 | −300 | −49 |
| Resultat före skatt | 62 | 54 | 180 | −222 | −137 | −300 | −49 |
| Årets resultat | 62 | 54 | 180 | −222 | −137 | −300 | −49 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 027 | 2 301 | 2 219 | 2 159 | 1 487 | 1 588 | 1 637 |
| Anläggningstillgångar | 421 | 492 | 564 | 635 | 388 | 430 | 540 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 331 | 402 | 474 | 545 | 298 | 340 | 450 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 331 | 402 | 474 | 545 | 298 | 340 | 450 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Andra långfristiga fordringar | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
| Omsättningstillgångar | 1 606 | 1 809 | 1 655 | 1 523 | 1 100 | 1 158 | 1 097 |
| Varulager m.m. | 1 322 | 1 509 | 1 264 | 1 310 | 866 | 736 | 892 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 264 | 1 296 | 745 | 615 | 771 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 322 | 1 417 | – | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | 92 | 0 | 13 | 121 | 121 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 158 | 149 | 144 | 221 | 395 | 162 |
| Kundfordringar | 35 | 23 | 50 | 52 | 33 | 48 | 58 |
| Övriga fordringar | 69 | 60 | 23 | 21 | 28 | 19 | 35 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 75 | 76 | 76 | 71 | 160 | 328 | 69 |
| Kassa och bank | 105 | 142 | 242 | 70 | 12 | 27 | 43 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 027 | 2 301 | 2 219 | 2 159 | 1 487 | 1 588 | 1 637 |
| Eget kapital | 576 | 514 | 460 | 280 | 112 | 150 | 177 |
| Bundet eget kapital | 304 | 333 | 362 | 391 | 101 | 101 | 101 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Uppskrivningsfond | 203 | 232 | 261 | 290 | – | – | – |
| Reservfond | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Fritt eget kapital | 272 | 181 | 98 | −111 | 11 | 49 | 76 |
| Balanserat resultat | 210 | 127 | −82 | 111 | 149 | 348 | 126 |
| Årets resultat | 62 | 54 | 180 | −222 | −137 | −300 | −49 |
| Långfristiga skulder | 9 | 62 | 204 | 449 | 777 | 847 | 828 |
| Skulder till kreditinstitut | 9 | 62 | 204 | – | – | 0 | 119 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 43 | 124 | 51 | 178 |
| Övriga skulder | – | – | – | 100 | 182 | 158 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 442 | 1 725 | 1 555 | 1 429 | 598 | 592 | 632 |
| Skulder till kreditinstitut | 52 | 107 | 310 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 25 | 248 | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 49 | 49 | 0 |
| Leverantörsskulder | 593 | 447 | 161 | 452 | 188 | 261 | 334 |
| Skatteskulder | 24 | 12 | – | 626 | 213 | 134 | 8 |
| Övriga skulder | 511 | 668 | 877 | 211 | 100 | 68 | 198 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 236 | 243 | 207 | 141 | 49 | 80 | 92 |
| Ställda säkerheter | 535 | 535 | 535 | 625 | 625 | 625 | 625 |
| Företagsinteckningar | 535 | 535 | 535 | – | 535 | 535 | 535 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 | 49 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 100 | 100 | 272 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företaget med säte i Stockholm bedriver försäljning av textilier i egna butiker och i säsong bedriver företaget glasskiosk.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en fortsatt negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 550 | 1 550 | 1 550 | 1 550 | 1 260 | 1 260 | 1 260 | 985 |
| Årets inköp | – | – | – | 290 | – | – | 425 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 150 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 220 | 1 148 | 1 077 | 1 005 | 963 | 920 | 811 | 731 |
| Årets avskrivningar | 72 | 72 | 72 | 43 | 43 | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 30 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | – | – | – | 290 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SVEN VINTAPPARES GRÄND 6, 111 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2004-04-15
- Bransch
- Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva import och export av hemvävnadsprodukter, textilier, hantverk av metaller, trä, juveler och livsmedel samt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5678-8631
- INDIAN TEXTILES AB
kontrollerat 2026-10-05
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 5
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-05-08
- Senaste annonsen
- 2025-05-12
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 | 1 | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- STOCKHOLM
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver försäljning av textiler i egen butik och under sommarsäsongen bedriver bolaget även glasskiosk, butiken och glasskiosken finns benägen i Gamla Stan i Stockholm. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året ökat sin omsättning vilket beror på ökat kundunderlag både i Textilaffären och i Glasskiosken med sin goda kvalitè och serivece gentemot kund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.