Genomsyn

Start › Västmanlands län › Köping

Jakobssons Maskinteknik i Kolsva AB

556659-0641AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2023-01-01 – 2023-12-31

Omsättning 2023
185 tkr
Resultat efter fin. poster 2023
71 tkr
Årets resultat 2023
71 tkr
Eget kapital 2023
148 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20232023: 185 tkr185 tkr20222022: 12 tkr12 tkr20212021: 326 tkr326 tkr20202020: 412 tkr412 tkr20192019: 610 tkr610 tkr20182018: 780 tkr780 tkr20172017: 1,0 mkr1,0 mkr20162016: 1,9 mkr1,9 mkr20152015: 3,6 mkr3,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 29030480412630818
Nettoomsättning 18512326412610780
Övriga rörelseintäkter 1041815402039
Rörelsekostnader 203157300395662859
Råvaror och förnödenheter 381636337151
Övriga externa kostnader 94977189318322
Personalkostnader 7259142218282338
Av- och nedskrivningar –023252549
Rörelseresultat 86−12718017−32−41
Finansiella poster −16−8−12−13−14−2
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0–––018
Räntekostnader och liknande resultatposter 16812131419
Resultat efter finansiella poster 71−1351684−46−43
Resultat före skatt 71−1351684−46−43
Årets resultat 71−1351684−46−43

BalansräkningBelopp i tkr

Post202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 364297337376382477
Anläggningstillgångar 138234969248166
Materiella anläggningstillgångar 138234969248166
Byggnader och mark 0969669––
Inventarier, verktyg och installationer 13813802348166
Omsättningstillgångar 22664242284334311
Varulager m.m. 363738101152156
Råvaror och förnödenheter 363738101152156
Kortfristiga fordringar 19027161183182155
Kundfordringar 510157176122154
Övriga fordringar 138154731
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 012–0560
Kassa och bank –043–––
EGET KAPITAL OCH SKULDER 364297337376382477
Eget kapital 148882336562108
Bundet eget kapital 104104104104104104
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 444444
Fritt eget kapital 71−135129−39−424
Balanserat resultat −16129−39−42446
Årets resultat 61−1351684−46−43
Långfristiga skulder 1251940200201250
Skulder till kreditinstitut ––––049
Checkräkningskredit 1251940200201201
Kortfristiga skulder 9016104111119119
Skulder till kreditinstitut ––––014
Leverantörsskulder 191529204412
Skatteskulder 012844
Övriga skulder 71073837283
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––––06
Eventualförpliktelser 800800800800800892

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202320222021202020192018
Medel att disponera ––129−39−42–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post202320222021202020192018
Tillfört aktieägartillskott 150–––––
Återbetalt aktieägartillskott 10–––––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 09696690
Årets inköp –027690
Försäljningar och utrangeringar 960–––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-31
Anskaffningsvärde 431431293293293413463
Årets inköp 01380––––
Försäljningar och utrangeringar –––012050–
Ackumulerade avskrivningar 293293293270245248248
Årets avskrivningar –023252549–
Återförda avskrivningar –––02850–

Om bolaget

Adress
BOLSTRÖ 1, 731 95 KÖPING
Registrerat
2004-04-03
Bransch
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska utföra tjänster inom industriunderhåll, byggnation och fordonsreparationer samt försäljning av fordon och maskiner och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5815-0806
JAKOBSSONS MASKINTEKNIK I KOLSVA AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023

Regelverk
K2
Säte
Köping
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-04-23
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget utför tjänster inom industriunderhåll, byggnation och fordonsreparationer samt försäljning av fordon och maskiner och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Köping .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna
20199 kB Öppna