Start › Stockholms län › Täby
Fairlive AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 611 | 314 | 24 | 36 |
| Nettoomsättning | 5 611 | 256 | 24 | 36 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 645 | 42 | 32 | 25 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 621 | 21 | 14 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 460 | 19 | 15 | 13 |
| Personalkostnader | 2 565 | 0 | 2 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 966 | 272 | −9 | 10 |
| Finansiella poster | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 966 | 272 | −9 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −250 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 716 | 272 | −9 | 10 |
| Skatt på årets resultat | 159 | 17 | – | – |
| Årets resultat | 557 | 255 | −9 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 136 | 231 | 10 | 9 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 6 | 8 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 6 | 8 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 6 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 3 136 | 231 | 4 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 2 888 | 228 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 2 477 | – | 0 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 307 | 228 | – | – |
| Övriga fordringar | 105 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 248 | 3 | 4 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 136 | 231 | 10 | 9 |
| Eget kapital | 766 | 209 | −127 | −118 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 646 | 89 | −247 | −238 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 89 | −166 | −238 | −249 |
| Årets resultat | 557 | 255 | −9 | 10 |
| Obeskattade reserver | 250 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 250 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 119 | 21 | 137 | 127 |
| Förskott från kunder | 4 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 585 | 0 | 62 | 58 |
| Skatteskulder | 176 | 17 | – | – |
| Övriga skulder | 340 | 5 | 75 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 015 | – | 0 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 646 | 89 | −247 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 81 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av större efterfrågan på våra tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 104 | 104 | 104 |
| Försäljningar och utrangeringar | 104 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 98 | 96 | 96 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 100 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 2886, 187 28 TÄBY
- Registrerat
- 2004-03-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, renovera och inreda lägen- heter, villor och offentliga miljöer till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 18
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-04
- Senaste annonsen
- 2022-12-28
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 18 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-07-12
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver byggverksamhet, renoverar och inreder lägenheter, villor och offentliga miljöer till privatpersoner och företag samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Avesta kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.