Start › Västerbottens län › Umeå
Fyrklövern & Rosen AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 23 | 14 | 486 | 4 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 14 | 486 | 4 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | −23 | −14 | −486 | −4 | −6 | −6 |
| Finansiella poster | 116 | 48 | 5 894 | 1 450 | 250 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 5 775 | 1 450 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 115 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 48 | 119 | – | 250 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | 34 | 5 408 | 1 446 | 244 | −6 |
| Resultat före skatt | 93 | 34 | 5 408 | 1 446 | 244 | −6 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 8 | 12 | – | – | – |
| Årets resultat | 74 | 26 | 5 396 | 1 446 | 244 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 441 | 3 348 | 5 831 | 2 251 | 1 031 | 1 062 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 551 | 1 651 | 826 | 826 | 826 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 551 | 1 651 | 826 | 826 | 826 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 826 | 826 | 826 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 1 551 | 1 551 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 100 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 441 | 1 797 | 4 180 | 1 425 | 206 | 237 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 100 | 173 | 1 223 | 203 | 233 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 1 223 | 203 | 233 |
| Övriga fordringar | 25 | 100 | 163 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 10 | – | – | – |
| Kassa och bank | 416 | 1 697 | 4 007 | 203 | 3 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 441 | 3 348 | 5 831 | 2 251 | 1 031 | 1 062 |
| Eget kapital | 403 | 3 329 | 5 803 | 2 032 | 836 | 842 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 283 | 3 209 | 5 683 | 1 912 | 716 | 722 |
| Balanserat resultat | 209 | 3 183 | 287 | 466 | 472 | 728 |
| Årets resultat | 74 | 26 | 5 396 | 1 446 | 244 | −6 |
| Kortfristiga skulder | 38 | 19 | 27 | 218 | 195 | 220 |
| Leverantörsskulder | 16 | 0 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 8 | 12 | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 4 | 4 | 218 | 195 | 220 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 7 | 7 | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 2 175 | 2 425 | 1 310 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 280 | 3 000 | 2 500 | 1 625 | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 716 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har för avsikt att under kommande räkenskapsår avyttra samtliga aktier i det helägda dotterbolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Y-tech Holding AB för räkenskapsåret 2022-05-01 -- 2023-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Y-tech Holding ABs finansiella ställning per den 30 april 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Y-tech Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Y-tech Holding AB för räkenskapsåret 2021-05-01 -- 2022-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Y-tech Holding ABs finansiella ställning per den 30 april 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Y-tech Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 826 | 826 | 826 |
| Försäljningar och utrangeringar | 826 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 100 |
| Årets inköp | – | – | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 100 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 551 | 1 551 |
| Årets inköp | – | – | 1 551 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 551 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 1 551 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 127, 901 04 UMEÅ
- Registrerat
- 2004-02-23
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Örnsköldsviks Kommun, Västernorrlands Län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten har under räkenskapsåret varit vilande. Företaget har sitt säte i Örnsköldsviks Kommun, Västernorrlands Län .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har beslutat att upphöra med verksamheten och avveckla bolaget under kommande verksamhetsår 260501-270430.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Y-Tech Ytbehandlingsteknik AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten har under räkenskapsåret varit vilande. Bolaget äger och förvaltar det helägda dotterbolaget Y-Tech Ytbehandlingsteknik AB, 556618-5871. Någon koncernintern försäljning eller inköp har inte förekommit under räkenskapsåret. I enlighet med årsredovisningslagens 7 kap 3 § har någon koncernredovisning ej upprättats. F
-
Y-Tech Ytbehandlingsteknik AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Verksamheten har under räkenskapsåret varit vilande. Bolaget äger och förvaltar det helägda dotterbolaget Y-Tech Ytbehandlingsteknik AB, 556618-5871. Någon koncernintern försäljning eller inköp har inte förekommit under räkenskapsåret. I enlighet med årsredovisningslagens 7 kap 3 § har någon koncernredovisning ej upprättats. F