Genomsyn

Start › Uppsala län › Alunda

Polymetrix i Sverige AB

556656-4307AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-07-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
926 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
−214 tkr
Årets resultat 2026
−214 tkr
Eget kapital 2026
83 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20262026: 926 tkr926 tkr20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,5 mkr1,5 mkr20222022: 2,0 mkr2,0 mkr20212021: 3,2 mkr3,2 mkr20202020: 4,3 mkr4,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9261 1161 4781 534
Nettoomsättning 9261 1161 4781 532
Övriga rörelseintäkter ––02
Rörelsekostnader 1 1401 1861 6101 445
Övriga externa kostnader 558532707929
Personalkostnader 567640827449
Av- och nedskrivningar 16157767
Rörelseresultat −214−71−13389
Finansiella poster 0011
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0111
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster −214−70−13289
Resultat före skatt −214−70−13289
Skatt på årets resultat ––019
Årets resultat −214−70−13270

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 4195797741 054
Anläggningstillgångar 81486367
Materiella anläggningstillgångar 81486367
Inventarier, verktyg och installationer 81486367
Omsättningstillgångar 338531712987
Kortfristiga fordringar 203227249275
Kundfordringar 128128163221
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 1432130
Övriga fordringar 47475234
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15202119
Kassa och bank 135304463712
EGET KAPITAL OCH SKULDER 4195797741 054
Eget kapital 8397167549
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital −37−2347429
Balanserat resultat 17747179359
Årets resultat −214−70−13270
Långfristiga skulder 251352––
Övriga skulder 251352––
Kortfristiga skulder 86131608505
Leverantörsskulder 33514742
Skatteskulder 6310
Övriga skulder 3060544385
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17171578

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2026202520242023
Tillfört aktieägartillskott 200–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30
Anskaffningsvärde 1 7051 6571 6571 5851 585
Årets inköp 48073––
Ackumulerade avskrivningar 1 6251 6091 5951 5181 451
Årets avskrivningar 16157767–

Om bolaget

Adress
GUNDBYN 127, 747 91 ALUNDA
Registrerat
2004-02-23
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall utföra geodetisk inmätning och utsättning av i första hand kablar och rör i mark samt kabelanvisning.

Bankgironummer

5743-2486
POLYMETRIX I SVERIGE AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Uppsala
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-21
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget utför geodetisk inmätning av i första hand kablar och rör i mark samt kabelanvisning. Företaget har sitt säte i Uppsala .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna