Start › Stockholms län › Täby
Kullsgården AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 726 | 1 053 | 1 155 | 162 | 168 | 88 | 89 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 726 | 1 053 | 1 147 | 162 | 168 | 88 | 88 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 8 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 103 | 795 | 1 247 | 520 | 224 | 200 | 189 | 111 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 779 | 490 | 819 | 228 | 154 | 128 | 119 | 95 | 15 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 303 | 250 | 428 | 292 | 70 | 70 | 70 | 16 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 22 | 55 | – | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −377 | 258 | −92 | −358 | −57 | −112 | −100 | −111 | −15 |
| Finansiella poster | 1 630 | −299 | −720 | 29 000 | 2 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 29 075 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 176 | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 454 | 1 | 59 | 27 | 2 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 300 | 780 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 109 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 253 | −42 | −812 | 28 642 | −55 | −112 | −100 | −111 | −15 |
| Resultat före skatt | 1 253 | −42 | −812 | 28 642 | −55 | −112 | −100 | −111 | −15 |
| Skatt på årets resultat | 259 | – | – | – | – | – | 5 | – | – |
| Årets resultat | 994 | −42 | −812 | 28 642 | −55 | −112 | −106 | −111 | −15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 29 573 | 30 274 | 31 279 | 32 437 | 3 828 | 3 933 | 3 367 | 3 341 | 140 |
| Anläggningstillgångar | 29 268 | 29 965 | 30 654 | 31 316 | 3 714 | 3 885 | 3 202 | 3 273 | 100 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 099 | 10 629 | 10 879 | 10 975 | 124 | 194 | 265 | 335 | 0 |
| Byggnader och mark | 9 893 | 10 105 | 10 247 | 10 459 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 206 | 523 | 632 | 516 | 124 | 194 | 265 | 335 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 169 | 19 337 | 19 775 | 20 341 | 3 590 | 3 690 | 2 938 | 2 938 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 2 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 859 | 1 289 | 1 526 | 2 152 | 652 | 752 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 10 210 | 15 948 | 16 149 | 16 089 | 2 838 | 2 838 | 2 838 | 2 838 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 305 | 309 | 626 | 1 121 | 113 | 48 | 164 | 69 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 87 | 115 | 83 | 6 | 0 | 111 | 19 | 3 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 3 | – | – | 0 | 111 | 19 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 63 | 84 | 112 | 83 | 6 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 239 | 222 | 511 | 1 039 | 107 | 48 | 53 | 50 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 573 | 30 274 | 31 279 | 32 437 | 3 828 | 3 933 | 3 367 | 3 341 | 140 |
| Eget kapital | 29 349 | 29 555 | 30 597 | 32 264 | 102 | 102 | 51 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 29 249 | 29 455 | 30 497 | 32 164 | 2 | −18 | −69 | −70 | −70 |
| Balanserat resultat | 28 235 | 29 477 | 31 289 | 3 557 | 37 | 94 | 36 | 41 | −55 |
| Årets resultat | 994 | −42 | −812 | 28 587 | −55 | −112 | −106 | −111 | −15 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 3 260 | 3 260 | 3 260 | 3 260 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 3 260 | 3 260 | 3 260 | 3 260 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 224 | 719 | 683 | 173 | 465 | 571 | 56 | 31 | 90 |
| Skatteskulder | 30 | 154 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 143 | 548 | 580 | 161 | 460 | 565 | 51 | 26 | 85 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 51 | 16 | 102 | 13 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 2 | −49 | −50 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024-12 | 2024-04 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 55 | 163 | 106 | 111 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 855 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat till följd av utökad verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat till följd av utökad verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I enlighet med upprättad fusinsplan per 2022-09-15 har ansökan gjorts hos Bolagsverket att dotterbolaget NYLM AB genom fusion ska uppgå i moderbolaget Kullsgården AB
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat till följd av att bolaget börjat bedriva verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat till följd av att bolaget börjat bedriva verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 2 100 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 100 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 210 | 15 948 | 16 149 | 16 089 | 2 838 | 2 838 | 2 838 | 2 838 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 60 | 13 251 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 738 | 201 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 938 | 2 369 | 2 306 | 2 152 | 652 | 752 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 570 | 63 | 154 | 1 500 | 0 | 752 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 100 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 080 | 1 080 | 780 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 300 | 780 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 63 | 154 | 1 500 | – | 752 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 584 | 10 584 | 10 584 | 10 584 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 10 584 | 10 584 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 690 | 479 | 337 | 125 | 0 |
| Årets avskrivningar | 212 | 142 | 212 | 125 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 558 | 1 242 | 1 242 | 909 | 351 | 351 | 351 | 351 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 332 | 558 | – | – | 0 | 351 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 683 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 352 | 718 | 610 | 393 | 227 | 157 | 87 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 91 | 108 | 216 | 166 | 70 | 70 | 70 | 16 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 457 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄRKVÄGEN 1 B, 183 51 TÄBY
- Registrerat
- 2004-01-26
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Nylm AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Dotterbolaget Nylm AB, 556797-9991, har genom fusion uppgått i moderbolaget Kullsgården AB.
-
Nylm AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget är moderbolag till Nylm AB, 556797-9991. Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglen i Årsredovisningslag (1995:1554) 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Nylm AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget är moderbolag till Nylm AB, 556797-9991. Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglen i Årsredovisningslag (1995:1554) 7 kap 3§. Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av bolagets
-
Nylm AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget är moderbolag till Nylm AB, 556797-9991. Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglen i Årsredovisningslag (1995:1554) 7 kap 3§. Spridningen av coronaviruset kan komma att påverka utvecklingen av
-
Nylm AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fast och lös egendom. Bolaget är moderbolag till Nylm AB, 556797-9991. Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till undantagsreglen i Årsredovisningslag (1995:1554) 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Stockholm .