Årsredovisning för

Hellman Media Aktiebolag

556652-3295

Räkenskapsåret

2019-09-01 - 2020-08-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-12-17. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Hellman Media Aktiebolag, 556652-3295, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-09-01 - 2020-08-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2003 för att bedriva mediaverksamhet i form av TV/videoproduktioner, journalistiska texter, kursverksamhet, formgivning och bokproduktion och lokaluthyrning.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget fortsätter arbeta med längre TV- producentuppdrag för Baluba AB. Verksamhetsåret 2019/20 präglas av två större produktioner för SVT och TV 4. Spridningen av coronaviruset har haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Det är främst resereportage, föreläsningar och lokaluthyrning som uteblivet som inkomstkällor. Vilket gett en 20 % lägre omsättning på årsbasis jämfört med föregående år. Företaget bedömer att den trenden kommer vara ihållande även nästkommande bokslut. Åtstramning av utgifterna har dock säkrat företagets överlevnad i en pressad tid. @f @n @fFörväntningar avseende den framtida utvecklingen.@n Fortsatta uppdrag som TV-producent för Baluba AB. Kontrakt på ytterligare en säsong till av Gift vid första ögonkastet för SVT säkrar bolagets verksamhet.

Flerårsöversikt

Belopp i Tkr

  2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Nettoomsättning 773 925 857 961
Resultat efter finansiella poster 227 364 294 299
Soliditet % 35 39 36 33

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Ej registrerat aktiekapital Uppskrivnings- fond Reservfond
Belopp vid årets ingång 100 000 0 0 100
Belopp vid årets utgång 100 000 0 0 100
  Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 0 938 210 754
Utdelning     -210 000
Balanseras i ny räkning   754 -754
Årets resultat     132 913
Belopp vid årets utgång 0 1 692 132 913
 

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2019-09-01 - 2020-08-31
Balanserat resultat 1 692
Årets resultat 132 913
Summa 134 605

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2019-09-01 - 2020-08-31
Utdelning 130 000
Balanseras i ny räkning 4 605
Summa 134 605

Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt). Stockholm 2020-12-17

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   773 450 925 156
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   773 450 925 156
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -862 -990
Övriga externa kostnader   -184 543 -160 662
Personalkostnader 2 -336 090 -370 734
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -14 025 -14 025
Summa rörelsekostnader   -535 520 -546 411
Rörelseresultat   237 930 378 745
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   8 913 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -20 110 -14 838
Summa finansiella poster   -11 197 -14 838
Resultat efter finansiella poster   226 733 363 907
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   -57 000 -92 000
Summa bokslutsdispositioner   -57 000 -92 000
Resultat före skatt   169 733 271 907
Skatter      
Skatt på årets resultat   -36 820 -61 153
Årets resultat   132 913 210 754
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-08-31 2019-08-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Byggnader och mark 3 140 962 144 562
Inventarier, verktyg och installationer 4 89 391 99 816
Summa materiella anläggningstillgångar   230 353 244 378
Summa anläggningstillgångar   230 353 244 378
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   112 500 112 500
Övriga fordringar   8 049 0
Summa kortfristiga fordringar   120 549 112 500
Kortfristiga placeringar      
Övriga kortfristiga placeringar   1 008 913 900 000
Summa kortfristiga placeringar   1 008 913 900 000
Kassa och bank      
Kassa och bank   133 284 137 478
Summa kassa och bank   133 284 137 478
Summa omsättningstillgångar   1 262 746 1 149 978
SUMMA TILLGÅNGAR   1 493 099 1 394 356
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-08-31 2019-08-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Reservfond   100 100
Summa bundet eget kapital   100 100 100 100
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   1 692 938
Årets resultat   132 913 210 754
Summa fritt eget kapital   134 605 211 692
Summa eget kapital   234 705 311 792
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   356 500 299 500
Summa obeskattade reserver   356 500 299 500
Långfristiga skulder      
Övriga skulder   872 570 666 716
Summa långfristiga skulder   872 570 666 716
Kortfristiga skulder      
Skatteskulder   0 10 608
Övriga skulder   29 324 105 740
Summa kortfristiga skulder   29 324 116 348
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   1 493 099 1 394 356
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Byggnader 50
Inventarier, verktyg och installationer 5,10,20

Not 2 Medelantalet anställda

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Byggnader och mark

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 180 000 180 000
Utgående anskaffningsvärden 180 000 180 000
Ingående avskrivningar -35 438 -31 838
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -3 600 -3 600
Utgående avskrivningar -39 038 -35 438
Redovisat värde 140 962 144 562
 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

  2019-09-01 - 2020-08-31 2018-09-01 - 2019-08-31
Ingående anskaffningsvärden 389 616 389 616
Utgående anskaffningsvärden 389 616 389 616
Ingående avskrivningar -289 800 -279 375
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -10 425 -10 425
Utgående avskrivningar -300 225 -289 800
Redovisat värde 89 391 99 816

Not 5 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det mycket svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.