1(6)
| Årsredovisning |
Texur AB |
556651-3254 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2023-06-07.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget ska agera holdingbolag samt bedriva konsultverksamhet med inriktning på verksamhetsutveckling och
därmed förenlig verksamhet.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
| Nettoomsättning
|
0
|
0
|
0
|
160
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-436
|
10 834
|
-192
|
262
|
| Soliditet %
|
95
|
99
|
28
|
28
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
264
|
10 833 853
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-801 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
10 833 853
|
-10 833 853
|
| - Årets resultat |
|
|
-415 908
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
10 033 117
|
-415 908
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
10 033 117
|
| Årets resultat |
-415 908
|
| Summa |
9 617 209
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
196 000
|
| Balanseras i ny räkning |
9 421 209
|
| Summa |
9 617 209
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
|
Not2Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
0
|
25 000
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
6 125
|
- |
| Försäljningar |
- |
-25 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
6 125
|
0
|
|
| Redovisat värde |
6 125
|
0
|
|
Not3Andra långfristiga fordringar
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
9 000 000
|
0
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Tillkommande fordringar |
- |
9 000 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
9 000 000
|
9 000 000
|
|
| Ingående nedskrivningar |
-19 721
|
0
|
| Förändring av nedskrivningar |
| Årets nedskrivningar |
-332 876
|
-19 721
|
| Utgående nedskrivningar |
-352 597
|
-19 721
|
|
| Redovisat värde |
8 647 403
|
8 980 279
|