Start › Västmanlands län › Fagersta
Stig Nylander Trädgård & Fastighetsskötsel Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 583 | 10 761 | 7 746 |
| Nettoomsättning | 6 449 | 9 688 | 6 762 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 134 | 1 073 | 985 |
| Rörelsekostnader | 7 117 | 8 131 | 6 664 |
| Råvaror och förnödenheter | 385 | 1 021 | 764 |
| Övriga externa kostnader | 2 209 | 2 705 | 1 865 |
| Personalkostnader | 3 726 | 3 621 | 3 356 |
| Av- och nedskrivningar | 785 | 784 | 679 |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | 466 | 2 631 | 1 083 |
| Finansiella poster | −51 | −111 | −112 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 9 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 65 | 120 | 114 |
| Resultat efter finansiella poster | 415 | 2 520 | 971 |
| Bokslutsdispositioner | 270 | 70 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 270 | 70 | 0 |
| Resultat före skatt | 685 | 2 590 | 971 |
| Skatt på årets resultat | 148 | 540 | 201 |
| Årets resultat | 536 | 2 050 | 770 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 170 | 6 455 | 4 758 |
| Anläggningstillgångar | 1 958 | 2 457 | 2 930 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 848 | 2 367 | 2 930 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 848 | 2 367 | 2 930 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 110 | 90 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 90 | 90 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 212 | 3 998 | 1 828 |
| Kortfristiga fordringar | 948 | 1 044 | 928 |
| Kundfordringar | 221 | 163 | 91 |
| Fordringar hos koncernföretag | 251 | 246 | 244 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 147 | 132 | 164 |
| Övriga fordringar | 6 | 78 | 110 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 323 | 425 | 319 |
| Kassa och bank | 2 263 | 2 953 | 899 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 170 | 6 455 | 4 758 |
| Eget kapital | 3 169 | 3 382 | 1 583 |
| Bundet eget kapital | 107 | 107 | 107 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 7 | 7 | 7 |
| Fritt eget kapital | 3 062 | 3 275 | 1 476 |
| Balanserat resultat | 2 525 | 1 226 | 706 |
| Årets resultat | 536 | 2 050 | 770 |
| Obeskattade reserver | 60 | 330 | 400 |
| Periodiseringsfonder | 60 | 330 | 400 |
| Långfristiga skulder | 647 | 1 096 | 1 578 |
| Skulder till kreditinstitut | 647 | 1 096 | 1 578 |
| Kortfristiga skulder | 1 294 | 1 647 | 1 197 |
| Skulder till kreditinstitut | 357 | 486 | 486 |
| Leverantörsskulder | 122 | 270 | 117 |
| Skatteskulder | 310 | 399 | 42 |
| Övriga skulder | 245 | 218 | 282 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 260 | 273 | 270 |
| Ställda säkerheter | 1 458 | 2 298 | 2 971 |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 150 |
| Äganderättsförbehåll | 1 208 | 2 048 | 2 821 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 750 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | 750 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har under året minskat med cirka 33,42 procent jämfört med föregående år. Den betydande nedgången förklaras främst av ogynnsamma väderförhållanden, vilka i hög grad påverkat bolagets verksamhet och medfört lägre efterfrågan samt reducerad aktivitetsnivå i jämförelse med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stig Nylander Trädgård & Fastighetsskötsel Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stig Nylander Trädgård & Fastighetsskötsel Aktiebolags finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Stig Nylander Trädgård & Fastighetsskötsel Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med 43 % jämfört med föregående år. Ökningen beror på en ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 554 | 4 549 | 4 532 | 2 361 |
| Årets inköp | 499 | 228 | 2 581 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 495 | 210 | 409 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 705 | 2 182 | 1 602 | 1 332 |
| Årets avskrivningar | 785 | 784 | 679 | – |
| Återförda avskrivningar | 261 | 204 | 409 | – |
Om bolaget
- Adress
- NOTBOVÄGEN 5, 737 31 FAGERSTA
- Registrerat
- 2003-10-01
- Bransch
- Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsskötsel, service och reparationer av byggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5679-0819
- STIG NYLANDER
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-01-29)
- Årsstämma
- 2026-01-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom trädgårds- och fastighetsskötsel. Bolaget är helägt dotterbolag till SRC Förvaltning AB, orgnr: 559153-3194 med säte i Fagersta.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
SRC Förvaltning AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver verksamhet inom trädgårds- och fastighetsskötsel. Bolaget är helägt dotterbolag till SRC Förvaltning AB, orgnr: 559153-3194 med säte i Fagersta.
-
SRC Förvaltning AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver verksamhet inom trädgårds- och fastighetsskötsel. Bolaget är helägt dotterbolag till SRC Förvaltning AB, orgnr: 559153-3194 med säte i Fagersta.