Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Argos Active Business AB, 556648-0462, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun registrerades år 2003.
Argos har under år 2021 prioriterat och fokuserat på affärsutveckling samt konceptutveckling inom ramen för bolagets egna engagemang i andra verksamheter. Därtill har bolaget erbjudit tjänster inom områden som affärsrådgivning och coaching.
Begränsad verksamhet har bedrivits inom tidigare utvecklade tjänstekoncept samt därtill hörande och utvalda eftermarknadstjänster liksom produktförsäljning i mindre omfattning av kvarvarande lager.
Bolagets kunder består huvudsakligen av offentliga och privata organisationer och företag.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
627 |
869 |
1 767 |
1 770 |
| Resultat efter finansiella poster |
10 |
33 |
170 |
-13 |
| Soliditet % |
28 |
28 |
22 |
9 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
10 000 |
198 750 |
32 568 |
| Utdelning |
|
|
-30 000 |
|
| Balanseras i ny räkning |
|
|
32 568 |
-32 569 |
| Årets resultat |
|
|
|
10 101 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
10 000 |
201 318 |
10 100 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
201 318 |
| Årets resultat |
10 101 |
| Summa |
211 419 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Byggnader |
50 |
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1 |
1 |
Not 3 Byggnader och mark
| Ingående anskaffningsvärden |
345 663 |
345 663 |
| Utgående anskaffningsvärden |
345 663 |
345 663 |
| Ingående avskrivningar |
-44 293 |
-41 098 |
| Årets avskrivningar |
-3 195 |
-3 195 |
| Utgående avskrivningar |
-47 488 |
-44 293 |
| Redovisat värde |
298 175 |
301 370 |
Not 4 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
403 145 |
689 033 |
| Försäljningar/utrangeringar |
-387 145 |
-285 888 |
| Utgående anskaffningsvärden |
16 000 |
403 145 |
| Ingående avskrivningar |
-387 145 |
-633 466 |
| Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar |
387 145 |
264 078 |
| Årets avskrivningar |
0 |
-17 757 |
| Utgående avskrivningar |
0 |
-387 145 |
| Redovisat värde |
16 000 |
16 000 |
Not 5 Andelar i koncernföretag
| Ingående anskaffningsvärden |
45 001 |
45 001 |
| Utgående anskaffningsvärden |
45 001 |
45 001 |
| Redovisat värde |
45 001 |
45 001 |
Innehav av andelar i koncernföretag
Uppgifter om dotterföretagen
|
Create Institute AB |
556999-2521 |
Falun |
Innehav av andelar i koncernföretag
|
Create Institute AB |
100 |
100 |
45 001 |
Not 6 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
180 000 |
180 000 |
| Utgående anskaffningsvärden |
180 000 |
180 000 |
| Redovisat värde |
180 000 |
180 000 |
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
Skandinavisk Sjukvårdskomp AB |
556995-4398 |
Falun |
Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
Skandinavisk Sjukvårdskompetens AB |
40,18 |
180 000 |
Not 7 Långfristiga skulder
| Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen |
415 000 |
475 000 |
Not 8 Tillgångar, avsättningar och skulder som avser flera poster
Tillgångar, avsättningar och skulder som avser flera poster
|
Långfristiga låneskulderLångfristiga låneskulder |
655 000 |
715 000 |
|
Kortfristiga låneskulderKortfristiga låneskulder |
60 000 |
60 000 |